Грешка няма, но има досадна небрежност, която не променя изборния резултат. Това каза проф. Михаил Константинов за предаването „Това е България“ на Радио „Фокус“ по повод разминаването на данните от ЦИК и Държавен вестник на изборите за 45-ия парламент.

Проф. Константинов обясни, че изборният резултат, тоест, броят на депутатите за отделните партии и това кой става народен представител и кой не чрез преференции, зависят само от подадените гласове.

„А това, което се е получило доколкото разбрах е, че в единия случай са изчислявали една дроб аритметична, при която в знаменателя, единият път гласовете за партиите, а във втория случай гласовете на партиите плюс гласовете „Не подкрепям никого“. Тук искам да кажа, че това квадратче „Не подкрепям никого“ е абсолютно излишно и трябва да бъде премахнато като опция в изборите.

Дали не подкрепяте никого или си стоите в къщи е абсолютно едно и също. Но да ходите в пандемия да гласувате и да не подкрепяте никого, това е нещо, което не го разбирам. Но така или иначе въпросните разлики в процентите не променят изборния резултат. Повтарям, както не се променя състава на избраните депутати, така не променят и преференциите“, уточни професор Константинов.

Според него в момента математически има възможни 8 на брой т.нар. „минимални коалиции“. Минималната коалиция е съвкупност от партии, които да имат повече от 120 депутата, но махането на всяка партия ги сваля под 121. Тоест, това е коалиция, която не може да се съкрати. Такива възможни коалиции – несъкратими и минимални, са 8 на брой, изчисли проф. Константинов.

Той уточни, че когато се говори за устойчивост на един парламент, трябва да се вземат предвид и личните мотиви на новоизбраните депутати. Според него те не трябва да забравят, че от действията им зависи развитието на страната ни в бъдеще. Проф. Константинов изрази надежда, че избраните депутати в 45-ия парламент са достойни хора, които могат да решават бъдещи кризи и проблеми.