Три дни депутатите избираха председател на Народното събрание. След няколко неуспешни гласувания и оттеглени кандидатури, Вежди Рашидов оглави парламента. За него гласуваха от ГЕРБ-СДС, БСП, ДПС и „Български възход”. Означава ли подкрепата нова коалиция и възможно ли е да бъде съставено правителство коментираха политолозите Татяна Буруджиева, Борис Попиванов, Георги Киряков и бившият министър на енергетиката Мирослав Севлиевски, съобщава Нова телевизия.

„От петък има нова политическа реалност - не толкова като гаранция, че може да има мнозинство зад едно бъдещо правителство, колкото като възможност да се получи бъдещ кабинет. Някак изборът на председател на парламента прозвуча като генерална репетиция”, смята Буруджиева.

„ГЕРБ прокарват тезата за правителство на малцинството. Тоест, за тип тематични коалиции. Много е важно дали ще се изпълни обещанието, което е дадено на БСП - да се върне хартиената бюлетина. Това ще е и лакмус какво ще се случи и е възможно да се случи оттук нататък. Коалицията „за хартията” я има”, добави Киряков.

„Тематичната коалиция „Рашидов” сама по себе си има минуса, че дойде изневиделица. Макар, че партиите имаха три дни да стигнат до Рашидов, те стигнаха до него за три минути. Това е големият проблем, защото подкрепилите го не обясниха защо го правят”, е мнението на Попиванов.

„Моята теза е, че няма никакво значение какво ще е правителството утре, вдругиден и дали ще го има. Има служебен кабинет, няма работещ парламент. На България и трябва работещо Народно събрание поне няколко месеца. Това е голямото предизвикателство пред политиците”, подчерта Севлиевски.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук