6 651 284 – това е броят на избирателите в предварителните списъци за парламентарния вот на 2 април. Това сочат данни на ГРАО, публикувани на сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК).

Припомняме, че на последните избори за Народно събрание обявеният брой на избирателите бе 6 602 990. Това е с близо 50 хиляди по-малко от сега.

На какво се дължи разминаването?

Говорителят на ЦИК Росица Матева обяснява, че трябва да се прави разлика между предварителните и окончателните списъци.

От последните се вадят избирателите, които са подали заявление, че ще гласуват извън страната. А те на последния парламентарен вот са били около 50 хиляди.

От предните до предстоящите избори времевото разстояние е точно шест месеца. За този период от избирателните списъци следва да се извадят починалите, но да се добавят лицата, навършили 18 години.

Припомняме, че според последното преброяване на населението през 2021 г. у нас живеят 6 519 789 души. Лицата под 18 г. обаче нямат право да гласуват. А те, по груби сметки, са около 800 – 900 хиляди.

Защо тогава избирателите са повече от населението у нас?

Обяснението е, че в списъците за гласуване присъстват и много българи, които живеят в чужбина.

Общо сънародниците ни извън граница се изчисляват грубо на около 2,8 милиона души по данни от Министерството на външните работи. Вероятно част от тях нямат българско гражданство и избирателни права. Но и много от тях продължават да имат право да гласуват. Което и обяснява парадокса с избирателните списъци.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук