Към началото на юни сигурността на гласуване за Народното събрание (НС), според декларациите на респондентите, е 40,2%. От всички гласуващи 3,5% твърдят, че ще гласуват с "Не подкрепям никого". 

За европейските избори декларативната активност е очаквано по-ниска – 37,7%, като трябва да се имат предвид нюансите в изборните списъци, неяснотата доколко декларативната активност ще се възпроизведе на терена и как националните избори ще увлекат активност за европейските.

3,1% декларират твърдо намерение за гласуване с "Не подкрепям никого" в изборите за Европейския парламент.

Данните са от сондаж на "Галъп интернешънъл болкан"* за БНР. Той обхваща 1003 пълнолетни българи в представителна извадка и е проведен чрез интервю "лице в лице" с таблети между 29 май и 4 юни. 

"Сондажът не може да бъде автоматична прогноза за изборен резултат, а е все пак моментна снимка преди финалните дни", коментират социолозите.

Ако декларациите на респондентите се потвърдят и сред тепърва решаващите за кого да гласуват стотици хиляди българи, дяловете на подадените за партии и коалиции гласове биха били следните: ГЕРБ-СДС биха имали 25,9% от гласовете, ПП-ДБ – 15,7%, "Възраждане" – 15,5%ДПС – 15,3%

На този етап е трудно да се определи кой действително би завършил на второ и трето място.

„Тренд“: Жестока битка между 3 партии за второто място! Там се крие спойка за кабинет ГРАФИКИ

БСП биха имали 8%, "Има такъв народ" (ИТН) – 6,1%

На сравнително удобна позиция дори за атака на "летвата" са "Солидарна България" с 3,1% и "Синя България" с 2,8%

Трудно прогнозируем ще бъде резултатът на "Величие" – засега с 1,7%. В битката за процент са ВМРО с 1,3%, "Български възход" – 1,1% и "Левицата!" – на самия ръб от 1%

"Подредбата в тези тесни рамки, разбира се, е въпрос на множество фактори и възможни изненади. Без да бъдат подреждани под еднопроцентовия праг, но с нелоши изгледи да се прицелят в него, сега са формации като тези на Васил Божков, на Радостин Василев, като "Зелено движение", формацията на Иван Гешев и други", допълват от "Галъп".

За Европейския парламент (ЕП), както може да се очаква, декларативните дялове на подадените за партии, коалиции и кандидати гласове са твърде сходни с тези за изборите за Народното събрание, но личат и известни разлики. 

ГЕРБ-СДС биха взели 25,7% от гласовете, ПП-ДБ – 15,9%, "Възраждане" – 15,4%, ДПС – 14,9%, БСП – 7,9%. ИТН с 5,9% е точно на ръба за прескачане на бариерата за представителство в ЕП. По-назад остават "Солидарна България" – с 3%, "Синя България" – 2,6% и други.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!