Най-голямата досега схема за измама с изплащане на помощи в Обединеното кралство бе разкрита, след като един български полицай забелязал и съобщил на британските власти, че градът му внезапно е залят с пари, а доста хора "живеят като барони", пише британският "Телеграф".

Както БЛИЦ писа те са осъдени на затвор между 3 и 8 години, след като бяха признати за виновни кражбата на поне 50 милиона лири от британските данъкоплатци. Гюнеш Али, Галина Николова, Стоян Стоянов, Цветка Тодорова и Патриция Панева са отправили повече от 6 000 фалшиви молби за социални плащания, като са използвали подправени договори за работа и наеми.

Престъпната им схема е действала близо пет години, преди да бъдат арeстувани за първи път през май 2021 г. По време на претърсване на домовете им полицията е открила 750 000 паунда, натъпкани в куфари и чанти, както и голямо количество фалшиви финансови документи. 

Схемата била изобличена благодарение на бдителността на детектива от Сливен инспектор Васил Панайотов, който започнал да разследва необяснимия приток на пари в неговия град, след като забелязал много неочаквано забогатели хора. Той разкрил, че хиляди хора, много от които никога не са посещавали Британия, получават до 2 500 лири месечно помощи от Обединеното кралство.

Панайотов съобщил това на британските власти чрез посолството в София и в резултат в Северен Лондон през май 2021 година били проведени серия полицейски акции. Според българският детектив истинският размер на измамата може би е със стотици милиони паунда по-голям от оценения.

 

Панайотов каза пред „Телеграф“, че е започнал да подозира нещо когато забелязал многото постъпващи пари в Сливен: "Чудех се как тези хора имат толкова пари."

От свои контакти получил информация, че стотици хора получават социални помощи от Великобритания, използвайки слабости на британската социална система. Когато получил сведенията, започнал разследване и постепенно стигнал до заключението, че може би става дума за около 200 млн. лири годишно, идващи от Великобритания, каза той пред вестника.

По думите му парите, потекли в Сливен, променили района не само по отношение на имотите:

"Хората започнаха да купуват дизайнерски дрехи и да отварят магазини и казина. Дадох информацията на британската полиция и те започнаха собствено разследване на бандата“, добави той.

Във вторник в съда, по време на изслушване за определяне на присъдите на бандата,  прокурорът Том Литъл Кей Си каза, че в момента във Великобритания текат разследвания и на други хора, заподозрени в участие в схемата. По думите му става дума за "много хиляди" фалшиви кандидатствания за помощи, които са били удовлетворени.

"Въпреки мащаба си, измамната схема на трите конспирации е била едновременно лесна за осъществяване и много ефективна", подчерта той.

Прокурорът каза на съда, че фалшивите заявления са били подавани за реални хора, които са били "почти винаги българи". Заявленията са били подкрепени от набор фалшиви документи и лъжи, които да им придават тежест. Фалшивите документи са били от най-различен характер – фиктивни договори за наем, изфабрикувани писма от работодатели, училища и др.

Първата работа на бандата е била да намира в България "клиенти" чийто данни може да се използват за фалшива претенция, че са живели и работили във Великобритания. След това им фабрикували наборът от фалшиви документи. Подсъдимите организирали и стотици евтини полети за кандидатстващите за помощи, за да дойдат в Британия на интервюта или да си направят снимки, "доказващи", че са били в страната. Съобщения между членовете на бандата в разцвета на измамната схема показват, че са си правели майтап с "наивността на британското социално министерство".

Престъпната схема довела до промени в българския град Сливен, който преди бил център на текстилна индустрия, но залязвал като такъв, а бившите му фабрики западнали, пише британският вестник. Инспектор Панайотов разкрил, че "клиентите" на бандата трябвало да платят еднократна комисионна от 500 до 800 паунда, след което получават между 2 000 и 2 500 паунда месечно.

Той казал: "Разследването ни откри, че няколко хиляди души са били клиенти на тази схема и е вероятно още мнозина да получават пари чрез сходни схеми."

Според Панайотов малкият български град е "преобразен" от парите и много от клиентите на схемата "живеят като барони". Според служителя мнозинството от клиентите на схемата са от ромското малцинство, а посещение на журналисти в ромските райони на Сливен показва, че много постройки изглежда са били доразвити до обширни "имения". 

За самите обвиняеми вече стана известно, че са живели в разкош, като например в апартамента на Стоянов и Николова детективите са намерили 750 000 лири в брой и голям брой дизайнерски дрехи, бижута и часовници.

Панайотов сподели, че не разбира как измамниците са действали толкова дълго без британските власти да се усетят. В началото британските служители в посолството не можери да повърват, че това е възможно. Той разкри, че след арестите е бил поканен на празненството за рождения ден на кралицата в посолството в София.

"Доста хора в Сливен сега ме мразят", добави полицаят.

Британското социално министерство работи за проследяване на възползвалите се от измамата. То окачестви случая като "сложен" и  изискващ обработката на огромно количество данни, както и осигуряване на големи полицейски ресурси преди арестите.

В случаите, за които са събрани достатъчно доказателства, министерството е спряло плащанията.

Катрин Лоутън от "Дейли мейл" също има обширна статия по каузса. Още в заглавието тя посочва, че "банда български измамници са източили 54 милиона паунда с фалшиви молби по схемата Универсален кредит, използвайки фалшиви договори за наем, фишове за заплати и писма от наемодатели, училища и лични лекари, за да подмамят наивните служители в Министерството на труда и пенсиите".

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!