Черна класация: В тези градове у нас са станали най-много убийства
Полицията е разкрила почти всички от най-тежките престъпления
От началото на годината са извършени над 63 хил. престъпления, а разкритите са повече от 27 хил., съобщават от МВР.
От 1 януари 2022 г. до 30 септември 2022 г. са извършени общо:
– 55 убийства, от тях са разкрити 54;
– 665 грабежи, от тях са разкрити 369;
– 3302 домови кражби, от тях са разкрити 954;
– 842 кражби на коли, от тях са разкрити 162;
Най-много убийства са извършени на територията на СДВР и в Пловдив – по 7, като всички те са разкрити. Второто място се поделя от Враца и Плевен, където са извършени по 5 убийства и отново всички са разкрити. „Бронзът“ в тази черна класация се държи от морската ни столица Варна. Там за първите 9 месеца на годината са убити 4 души, като всички случаи са разкрити. Също така има много области, в които не е регистрирано нито едно убийство: Кърджали, Смолян, Търговище, Шумен, Разград.
Най-много грабежи са извършени отново на територията на СДВР – 253, като са разкрити по-малко от половината – 109. Очаквано другите два големи града Пловдив и Варна са на второ и трето място съответно със 73 и 58 грабежа. Разкриването на този вид престъпления е по-високо в града под тепетата – 52, докато в морската столица – 30. Най-малко грабежи са регистрирани в Силистра – 1, а в Смолян, Ловеч и Разград по 3.
Първенството по брой кражби от домове държи територията, за която отговаря СДВР – 746, като разкритите са едва 54. На второ място по брой такива престъпления се нарежда Стара Загора – 266, следвана от Варна – 248. Прави впечатление големият брой кражби в градовете в Северозападна България: Плевен – 158, Враца – 106, Монтана – 100 и др.
Над половината от кражбите на автомобили са станали на територията на СДВР – 491 от общо 842 за цялата страна. Разкрити са само 17 случая. Другите два града с най-много регистрирани незаконни отнемания на превозни средства са Варна и Бургас, съответно със 72 и 33 случая, като разкритите са 21 и 7.
От МВР обръщат внимание, че официалните статистически данни за състоянието на престъпността в страната са годишни. С оглед необходимостта от техническа обработка на постъпилата информация за престъпността, месечната статистическа отчетност се осъществява не по-рано от 4 дни след края на отчетния период.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни
0 Коментара: