Непознат мъж звъни на домашния телефон на пенсионерката Тодорка Янева от кв. “Борово” в София. Представя се за служител на “Топлофикация”, обяснява, че дружеството актуализира партидните номера на абонатите си, пита я на чие име се води нейният. Тя си казва трите имена и адреса, интересува се може ли да е полезна с още нещо. Мъжът благодари и разговорът приключва.
Тодорка Янева забравя за обаждането. След 2-3 дни пенсионерката е потърсена по име от друг мъж, представящ се за приятел на нейния внук. Припряно съобщава, че момчето е катастрофирало и му трябват пари за операцията. Бабата не се хваща. Тя знае за телефонните измами. Доволна е, че “не е налапала въдицата”. След около 30 минути телефонът отново звъни. Обажда се “разследващ полицай Трифонов от 6-о РУП”. Търси я също по име. С делови глас съобщава на бабата, че той и колегите му работят по банда телефонни измамници, които действат в района. Да не се изненада, като ѝ позвънят. Съвестната гражданка го уведомява, че вече ѝ са се обадили, но тя е разкрила измамата. Служителят на закона я призовава да съдейства, за да бъдат заловени престъпниците. За целта трябвало уж да се хване, пише "24 часа". 

Да метне парите през балкона и да не се тревожи, защото районът е отцепен от полицаи. Колкото повече пари хвърли, толкова по-добре, защото бандитите ще получат “по-голяма” присъда. Пенсионерката “съдейства” и мята торба с 6000 лв. След минути поглежда навън, но не забелязва полицейското присъствие. Часовете минават, а от униформените няма и следа и Тодорка осъзнава, че е станала жертва на измамници. Това е една от схемите, прилагани спрямо десетки пенсионери.

Само в София по трима души, предимно възрастни хора, попадат в мрежите на ало измамниците на ден. “Като епидемия е”, признават криминалистите. Една от най-големите суми, давана от софиянка, е над 100 000 лв. Жената изхвърля през балкона пачките, получени дни по-рано от продажба на имот. Ало измамниците не са знаели предварително, че държи толкова пари в дома си. Научават за тях, когато започват да ѝ прилагат схемата за полицейската операция.

“Тези измами започват от стационарен телефон, не се сещам за случай, тръгнал от мобилен”, казва Ивайло Величков от СДВР. Абсолютно на случаен принцип мошениците набират по хиляди телефонни номера на ден. Случвало се е да се обадят на държавни институции, дори в СДВР.  Тогава те на мига усещат грешката и затварят. Целта им е да попаднат на възрастен човек, в по-редки случаи на дете и да го докарат до стрес. Това става, съобщавайки му драматична вест за близък, който се нуждае от помощ, или че техен роднина е направил катастрофа и трябват пари. Понякога се представят за служители на електроразпределителни дружества, “Топлофикация” или ВиК, за да изкопчат информация за човека. Най-актуалната схема от година е, че “полицията се нуждае от помощ за залавянето на телефонни измамници”. “Възрастните хора са манипулирани дотам, че без да се замислят, оставят торби с пари в кофа за боклук или до тях под камъни, до дървета и шахти близо до дома им”, казва Ивайло Величков. Друга използвана схема е да се представят, че се обаждат от името на авторитетни и уважавани хора, много популярни от телевизията. Представяли се дори, че звънят от името на премиера Бойко Борисов Преди години хит било името на проф. Милан Миланов.

“Знам, че използват името ми”, каза пред “24 часа” известният столичен адвокат Марин Марковски. За малко в схемата да попадне и майка на висш прокурор, на която мошениците ѝ поискали 6000 лв. уж защото адвокат Марковски трябвало да “измъкне” сина ѝ от ареста след катастрофа. Жената обаче се усетила и позвънила на сина си. “Прокурорът ме срещна в Съдебната палата и на шега ме пита: Марковски, ти защо си искал 6000 лв. от майка ми? Тогава ми разказа за случая”, спомни си адвокатът. Марковски предупреждава хората, че както той, така и колегите му от кантората никога не коментират адвокатски хонорар по телефона. “Разговорите водим само в кантората и за заплатения хонорар клиентите ни получават документ”, категоричен е адвокатът. Преди дни стана ясно, че името на Марковски е използвано и при опит да се измами шефът на бургаския интерхотел “България” Георги Мицов. “До момента, в който заместникът ми каза, че адвокат Марковски иска 6000 евро, въобще не се усъмних, че става въпрос за ало измама”, призна Мицов.

Преди дни той пусна пост във фейсбук, от който стана ясно, че е бил мишена на мошеници. Те забъркали в един сюжет богат англичанин, причинил катастрофа, зам.-шефа на ОДМВР в Бургас и адвокат Марковски. “Познат тембър, обичайните шеги, наистина нищо не ме усъмни, връзката стана през рецепцията на хотела. Мъжът се обърна към мен на малко име”, разказа Мицов.

Първоначално полицаят поискал уж катастрофиралият англичанин да бъде настанен в хотела, да бъде осигурен преводач и малка сума за храна. Мнимият зам.-началник дори по-късно позвънил на личния телефон на Мицов, обяснил, че по случая е нает адвокат Марковски, който ще пристигне по-късно. Мицов дал телефона на своя заместник и му възложил да отиде на срещата, като уговорката била зам.-шефът на полицията по-късно лично да дойде в хотела. Мицов се сетил, че му кроят капан, когато неговият служител се върнал с информацията, че е провел разговор с адвокат Марковски, който поискал 6000 евро. Проверката на Мицов показала, че симкартата е купена от Пазарджик на името на циганин с близо 200 карти. Ден след инцидента тя продължавала да бъде активна. Пуснал веднага информация в социалната мрежа, за да предпази други хора. С него се свързали няколко приятели с признанието, че са изпържени по аналогична схема.

От месеци криминалистите забелязват и нови схеми. Едната е ало измамниците да се представят за полицаи, които уж предотвратяват терористичен удар. “Колкото и невероятно да звучи, но са се обаждали на хора да им кажат, че близо до дома им има терористична клетка, която замисля да взриви блока”, казва полицай. “Но в това няма изненада, защото ало измамниците обикновено използват като претекст в медиите теми - като ебола, свински или птичи грип. Сега е актуална темата за терористичните атаки и тя също влезе в употреба”, добавя той. Друг нов подход е директната заплаха към пенсионерите, които не се вържат на лъжите им. Тогава започват закани от типа, че “знаят къде живеят, наблюдават жилищата им и ще дойдат да ги убият, да ги изнасилят, да им отрежат ушите, да ликвидират децата им”, казва полицай.

Преди дни в Бургас бе отбелязано поредното постижение - 76-годишна жена и нейният съпруг французин подали сигнал, според който 4 пъти за един ден са захранвали мошениците с едри суми, преди да се усетят, че са жертви на престъпление. Като начало бабата хвърлила найлонов плик с 2500 лв. през терасата. После на три пъти теглила пари от две различни банки. Първия път изтеглила 7000 лв., които оставила зад елтабло на ул. “Св. св. Кирил и Методий”. Втория път от същата банка взела 5400 евро, които отново оставила зад елтаблото, а третия път - 7000 евро, като 6000 от тях поставила на земята до кофа за боклук близо до дома си. Проверката показва, че наистина са правени трансакции, като през цялото време съпрузите се движели заедно. Случката звучи толкова абсурдно, че криминалистите са се заели да проверят и достоверността на сигнала. Иззели са записи и от камерите близо до местата, където са оставени парите, за да видят кой ги е взел.

Друга 72-годишна бургазлийка стана жертва на телефонните измамници в два поредни дни. На 11 август жената се жалва в полицията, че е дала 10 000 лв., за да “окаже съдействие на МВР да залови телефонни измамници, по чиито следи са спецполицаи". В два последователни дни бабата предала на мошениците по 5000 лв. Тя хвърлила найлоновата торбичка с банкнотите през терасата на дома си на ул. “Сливница”. Последната крупна измама в София е отпреди дни, когато възрастна жена изхвърли 15 000 евро и бижута през балкона, “съдействайки” на полицията. Друга нейна връстничка, дала 70 000 лв., казва на полицаите, че въпреки огромната сума са ѝ останали още “бели пари за черни дни”. Тогава те я предупреждават занапред да внимава. С половин уста признава, че и преди два пъти е давала, но “само” по 3-4 хил. лв. “Има и други, по-необясними ситуации. Пенсионерка дава пари, за да спасява сина си, който живее един етаж над нея. Да се чуди човек защо първо не се е качила до апартамента му”, недоумява криминалист.

Идеята на мошениците е, когато направят връзката, веднага да се информират дали жертвата има и мобилен телефон, за да може да говорят и по него. Ало измамниците са предимно мъже между 18 и 35 г., безработни и в повечето случаи цигани. “Знаем ги кои са, но е трудно за доказване”, признават полицаи. Една от причините е строгата пирамидална организация с буферни звена, която не позволява разследващите да стигнат до върха. Истинските организатори са в Плевен, Русе, Велико Търново, Горна Оряховица, Ветово, Павликени, Левски, Дългопол, а “обичайните заподозрени” - няколко мощни ромски клана. Според запознати става дума за т.нар. ромски общности от бургуджии. Действат в групи, обичайно трима, най-често роднини, като един или двама се обаждат по телефона, а другият се грижи за осигуряването на “куриер" - т.нар. муле, което непосредствено взема парите.

Измамниците постоянно сменят колите и телефоните, а според оперативни данни на МВР напоследък зарибяващите разговори доста често се провеждали през карти на румънски мобилни оператори. Мулетата се набират чрез обяви за работа или таксиметрови услуги. Например таксиджия вози някой мошеник, който му дава визитка. След година измамникът му звъни и го пита: “Помниш ли ме? Ти си ме возил, искаш ли да работим заедно, имам фирма за куриерски доставки, ще те пращам на адрес.” Мулетата не предават парите директно на измамниците, а ги оставят на посочени места. Бургас е един от първенците по ужилени от ало измамниците, сочи статистиката.

Близо 70 са образуваните разследвания в районната прокуратура от началото на годината, съобщи шефът ѝ Иван Кирков. Измамниците приоритетно се насочват към жертви от крайбрежните общини, тъй като е логично хората там да разполагат с по-големи спестявания, смятат полицаи. Най-често гърмят мулета, но има и осъдена група 22-годишният бивш възпитаник на бургаския затвор Добрин Тодоров получи 6 г. лишаване от свобода, след като се призна за виновен за съучастие в три измами. Те са извършени от 13 до 15 септември 2014 г. в Бургас. Добрин действал заедно с неустановени по делото мъже. Причинената имотна измама на трите възрастни жени е в размер 3800 лв. Добрин излязъл от затвора през април 2014 г., решил да си намери работа като шофьор и публикувал във вестник обява, в която посочил друга самоличност.

През септември по телефона мъж, който се представил, че живее във Велико Търново, му предложил да стане куриер. На 13 септември 2014 г. човекът се обадил на Добрин и му поръчал да купи кутия с вафли, да ги опакова в хартия и да ги предаде на възрастна жена в Бургас, като вземе от нея 200 лв. Същия ден мъж се обадил на бабата и се представил за неин братовчед. Той ѝ обяснил, че ѝ изпратил пакет с документи и лекарства, за чието освобождаване тя трябвало да плати 600 лв. Пенсионерката отговорила, че има само 200 лв., а той се съгласил да ѝ доставят пратката за тази сума. По-късно ѝ се обадил друг човек, който казал, че се занимава с доставка на пратки от чужбина и ще изпрати момче, да ѝ предаде нейната, а тя да му даде уговорените пари. Жената съобщила името и адреса си и след 10 минути Добрин Тодоров позвънил на вратата ѝ. Тя дала парите и взела пакет, адресиран до семейството ѝ. По същия начин той взел от втората пострадала 3600 лв. Третата жена била подведена да даде 3000 лв. за закупуване на кръв за неин близък, който уж бил в болницата. Преди това обаче Добрин бил забелязан от служители на реда и арестуван.

Друго муле на ало измамници се отърва с условна присъда, но постановявайки я, бургаски магистрати уточниха, че по този начин Георги Танков ще работи, за да може да връща парите. Той се призна за виновен в това, че е участвал в шест измами от 31 юли до 10 октомври 2013 г. Общата сума, която Танков взел от шестима пенсионери, е 25 291 лв. Парите, които възрастните хора предавали на мошеника, варирали от 1300 до 11 000 лв. 8 г. години лишаване от свобода при първоначален строг режим постанови Специализираният наказателен съд за Найден Димитров - ръководител на организирана група за телефонни измами, действала в районите на Бургас, Сливен и Казанлък.

По 7 и 6 г. затвор получиха членовете ѝ Атанас Димитров (брат на Найден Димитров) и Васко Атанасов. 3 г. условно бе присъдено на четвъртия член Иван Моллов, който бил муле. Групата извършила 42 телефонни измами на възрастни за общо 78 417 лв. за по-малко от два месеца. Тя действала по схема “пострадал при катастрофа близък и предстояща операция”. И руснак се пробва, но падна в капана на поморийска старица Руснак с апартамент в Поморие влезе неочаквано в играта с телефонните измамници, пробивайки монопола на маститите ромски кланове от Великотърновско. 44-годишният Олег се оказва неподозиран сериен измамник, който атакувал баби по телефона.

По познатите схеми за болен роднина, претърпяна злополука или изгодна сделка руснакът успял да заработи солидна сума, коментират разследващи. След поредния опит обаче мошеникът паднал в капана на 84-годишна поморийка, която усетила още по време на телефонния разговор, че става дума за измама. Смелата баба си уредила среща с непознатия, но не пропуснала да се обади и в полицията. Така Олег бил сгащен, докато взема парите от възрастната жена. В резултат на полицейските действия задържаният признал първо за още една измама, а после за още четири, извършени от края на декември м.г. до 10 февруари 2016 г. Ужилените били пенсионерки от Обзор, Св. Влас, Поморие, Созопол и село Присад.