Митничари трили записи от скандалната система БАЦИС, милиарди щети за бюджета
В събота и Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите в тройната коалиция, потвърди новината пред БиТиВи. Според него триенето на записи от системата, отговорна за събирането на акцизите в хазната, е било извършвано от пирамидална структура в митниците, която стигала до заместник-директор.
Според засекретен доклад на ДАНС, посветен на функционирането на БАЦИС, от системата са изтрити около 300 000 записа и те не могат да бъдат възстановени. Поне такава информация се появи в публичното пространство, а досега нито една институция не я е опровергала.
Какво значи изтрита транзакция в БАЦИС? Това могат да бъдат танкери,влакови композиции, цистерни с гориво или камиони с цигари и алкохол. Щом те не фигурират в БАЦИС, значи за тях не са платени акцизи, а оттам и ДДС. Щетата за бюджета може да е огромна – за милиарди левове.
Митниците се оправдават, че сами са сезирали ДАНС за проблемите във функционирането на БАЦИС, както и че прокуратрата отказва да започне досъдебно производство въз основа на доклада, защото нямало данни за престъпление.
Още в края на 2015 година обаче не митниците, а Българската петролна и газова асоциация, в която членуват легалните търговци и производители на горива, сезира главния прокурор за проблема – от БАЦИС изчезват записи. Именно по този сигнал започна и разследването на ДАНС. Асоциацията нееднократно е алармирала за нарушения при работа на системата, включително и в парламента, но едва сега за темата започна да се шуми, защото въпросът се политизира.
Според различни източници преди влизането на ДАНС в митниците, системата, която е призвана да пълни хазната /акцизите и ДДС са най-големите приходоизточници за държавата/ е била като разграден двор. Говори се дори, че в нея се е влизало с една парола от различни компютри в митниците. Нищо чудно, че сега няма как да се установи кой е трил записи и де факто е помагал за отконяване на средства от държавната хазна. Това обаче не означава, че няма престъпление, а че българските институции не могат да го установят.
Според официалната верия на митничарите системата БАЦИС е пострадала от хакерска атака, но проблемите са отстранени още през 2016 година. Няма начин да се манипулира без участието на вътрешни хора, категорични са експерти. А и ако в БАЦИС се е влизало само с една парола от всички точки на достъп, а не с електронен подпис, който да идентифицира всеки служител, няма нужда от никакви хакери, за да се правят манипулации.
Остава да видим дали ощетяването на българската хазна – тоест на българските данъкоплатци, ще се превърне в политическа дъвка за няколко дни, или ще има наказани. Защото в системата влизат конкретни хора с конкретни имена и някой трябва да понесе отговорност.
Последвайте ни
0 Коментара: