Обрат по случая с освобождаването на австралиеца Джок Полфрийман. Главният прокурор Сотир Цацаров поиска Върховният касационен съд да възобнови производството по предсрочното пускане на мъжа, осъден за убийството на Андрей Монов.

Цацаров настоява и да се спре процедурата по освобождаването на Полфрийман. Според него двама от съдиите в състава са имали повод да си дадат отвод.

Семейството на убитото момче внесе жалба в съда, а пред съдебната палата имаше и протест.

„Налице са доказателства за това, че тези двама съдии имат лични отношения с Българския хелзинкски комитет. Така например е публично известно, че председателят на състава Калпакчиев е бил два пъти номиниран, гласуван и награден като „Човек на годината”.

Това е една инициатива на Българския хелзинкски комитет, а съдия Иванова е била част от авторския колектив на доклада на това неправителствено образувание през 2016 година”, заяви говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

От Българския хелзинкски комитет обявиха, че становището, което е изпратено за Пол Фрийман не е на Комитета, а е на неговия председател Красимир Кънев.

Междувременно от ВМРО внесоха искане във ВСС с искане да се образува дисциплинарно производство срещу състава.  

6 години, 6 месеца и 25 дни толкова по-рано съдът решава да освободи условно убиеца на Андрей Монов - Джок Полфрийман, защото се е поправил. Решението на състава, председателстван от съдия Калин Калпачиев, бе взето на 19 септември.

Последваха бурни реакции, а във вторник родителите на жертвата внесоха жалба в прокуратурата с искане за възобновяване на делото. „Сълзи не са ми останали да плача, но няма да оставя недостойни хора да се гаврят с паметта на сина ми”, заяви Христо Монов.

Той иска съдебният състав да излезе и публично да защити мотивите за решението си и организира протест в четвъртък.

По време на убийството на Андрей Монов, Румен Петков е министър на вътрешните работи. „Тук става въпрос за цинизъм. В това решение няма морал и съдебни практики”, каза той.

Към критиките се присъединиха ВМРО и „Атака”. Воеводите поискаха от ВСС да образува дисциплинарно производство срещу съдиите, пуснали на свобода австралиеца. „Сигналът ни е заради съмненията в безпристрастността на съдебния състав.

Считаме, че решението е взето под натиск. Очевидно това решение противоречи на морала, противоречи и на справедливостта поради това искаме да бъде преразгледано”, заяви Михаил Петров от младежката организация на ВМРО.

От „Атака” организираха протест пред Съдебната палата. Поискаха оставката на Калпакчиев и законодателна промяна. „Това е безпрецедентно позорно решение на един съдия. Трябва да бъде разгледан неговия случай от съдебния инспекторат, да бъдат приложени санкции върху този съдия да загуби правото да практикува като съдия”, заяви Волен Сидеров.

В позиция на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет се казва, че той няма правомощия да влияе на съдебните решения. В същото време съдиите са съпричастни към болката и страданията на близките на загиналия и споделят тяхното усещане за нарушен баланс между правото и справедливостта. ВСС предоставя сигнала на ВМРО на Инспектората.

Според Христо Монов Полфийман не може да се поправи. Казва го не само като баща, а и като психолог.