Ударно преди празниците страшна измама плъзна през пощата
Кибер измамници от Северна Африка са се активизирали и крадат профили на българи п
Само за последния месец в ГДБОП са подадени над 100 сигнала за ужилени потребители, разкриха антимафиоти. Според тях обаче реалният брой на ужилените е много по-голям.
„Обикновено хакери, които подозираме, че са от Северна Африка и арабски страни, избиращи пощи в abv, които не са ползвани от години. Те не са защитени, не са им сменяни паролите и с тях човекът си е регистрирал фейсбук профила. Именно такива са най-често хакваните в последния месец профили“, обясниха спецченгета от отдел „Киберсигурност“.
По думите им целта на хакерите е да стигнат до данни за плащания, номера на кредитни и дебитни карти, за да източат парите. Особено преди коледните и новогодишните празници тази практика взима особено големи размери.
Киберченгетата са засекли, че най-често хакерите са тунизийци и нигерийци. Те превеждат текстовете от пощата на жертвите с гугъл преводач. В доста от профилите в социалните мрежи излизани и текстове на арабски.
Има обаче и друга версия, че наши кибертерористи също искат да ударят празничния джакпот и проникват в профилите на потребителите. Търсят същото – банкови пинкодове особено сега в бума на онлайн пазаруването.
Има и случай, в който хакерите са откраднали профила на мъж, сменили са паролата на пощата му, а след това са отворили и инстаграм на негово име, ползвайки снимките му.
Спецченгетата признават, че нямат много полезни ходове за разследване, тъй като и повечето потребители не са взели мерки за двустепенна защита на фейсбуците си.
Освен това там разменяли много лични и изобличителни снимки, които в последствие можели да използват за изнудване и искане на пари от страна на хакерите. В такива случаи освен сигнал до ГДБОП ужилените трябва да сигнализират и фейсбук и да докладват „превзетия профил“, че е хакнат.
Междувременно продължава да се вихри и нигерийската схема – през откраднати профили да се искат пари от името на човека, като кореспонденцията се води от IP адреси от Близкия изток например.
Когато хората получават подобни съобщения с искани суми, трябва незабавно да позвънят по телефона на дадения си познат и да разберат реално ли е съобщението или зад него стоят измамници, съветват спецченгетата.
Последвайте ни
0 Коментара: