Галерия "Класика" удари десетката! Показват уникалната картина на Лотрек "Жената котка"
Изложбата, която съдържа още 130 картини на художници – класици от колекцията на Жоро Генов, е реверанс към общата ни Европа , заради нашето председателство на Европейския съюз.
Колекционерът Жоро Генов, който преди години направи ценно дарение на Софийската община, в което освен картини от стари майстори като Доспевски, Павлович, Образописов, Захари Зограф, Георги Данчов , има и книга за българската история от Юрий Венелин в превод на Христо Ботев, Книга на Славейков от 1878 г и Първото българско списание „Любословие” от 1844 г. издавано в Смирна.
Собствениците на картината, Георги Генов и негов стар приятел, също колекционер са купили това съкровище от малък антиквариат в Истанбул. В тяхното откритие нищо не е случайно. Те са проучили , че навремето , началото на миналия век, в прочутата Тръпкова галерия е имало изложба с картини на нашия сънародник Юлиус Пинкас, който по онова време е вече прочутия френски художник Жул Паскин , а заедно с тях са пристигнали и картини на Тулуз Лотрек.
Тогавашният министър на културата се разпоредил да се изкупи всичко от изложбата, както и нашите дипломати без забавяне да започнат да купуват картини от тези двамата художници. Знаел е човекът, че това определя културното ниво на една младенческа държава, довчера васална. Така картините на известните французи, се настанила в Двореца на Кобурготите в София, а „Жената-котка” рисувана в 1895 се отзовала с други картини при Фердинанд Сакс-Кобург Готта в Германия, когато той вече живее от дълги години там след абдикацията си.
"Жената котка"
Нататък се случват историческите промени, а много от „инвентара” на Двореца е разпилян, присвоен, разпродаден, от известни и неизвестни наследници, заедно с картини, ордени, медали. Така разни находки се откриват в Истанбул, между които и картината на Тулуз Лотрек „Жената-котка”. Смята се, че това е една от любовниците на Лотрек, наричана Мирей, която дели неговите бохемски дни и и нощи. Когато двамата български колекционери купуват тази картина в Истамбул, тя е в трагично състояние, пълна с кокошинки , но добрата реставрация й връща целия блясък и красота.
Затова вървете и поне се полюбувайте на прекрасните картини, които са изложени от утре 17 май от 18 ч. в галерия „Класика” . Между тях има и картини за продан от наши големи класици-художници.
Последвайте ни
0 Коментара: