Голяма загуба за българската музика! Тромб на червата погуби първия Граф на естрадата
Музикантът е починал на 86-годишна възраст в събота без да има сериозно заболяване,. Случило се изведнъж – получил силна болка в корема, а минути след това е издъхнал. След като дошли лекарите се оказало, че е получил инфаркт на червата, който е резултат от стесняване и запушване на кръвоносните съдове поради атеросклероза.
„Мили приятели, уважаеми колеги! С дълбока скръб ви съобщаваме, че днес, 16 септември 2017 година, след кратко боледуване от този свят си отиде музикантът, композитор и аранжор Константин Драгнев – Графа. Човекът, оставил ярка следа в българската музикална култура, извършил революция в звукозаписната индустрия на България, идеолог и създател на стотици звукозаписи за грамофонни плочи – превърнали се в памет на нацията. Поклон пред паметта му!. Така обяви кончината му мизукалната легенда поетесата Даниела Куюманова, която е и негова роднина. Нейната покойна вече свекърва Милка Драгнева – ненадминат вокален педагог, майка на съпруга ѝ Румен Бояджиев, композитор, аранжор и основател на ФСБ, е сестра на Косьо.
Константин Драгнев е роден на 5 май 1931 г., завършва музикалната академия с тромбон през 1955 г. Свири в „Джаза на младите“ (1949-55 г.), оркестър „Оптимистите“ (1955-61 г.) и оркестър „София) (1961-68 г.). Между 1968 и 1985 г, е главен редактор и заместник-директор на музикалния гигант „Балкантон“.
През това време негов началник е композиторът Александър Йосифов, който почина преди година. Двамата са творчески тандем в стотици песни, изпълнени от най-ярките звезди в естрадата.
Драгнев създава новото студио на „Балкантон“ през 1976 г. и инициира началото на ФСБ, като назначава във фирмата Румен Бояджиев, Константин Цеков и Александър Бахаров. Главен секретар на Съюза на българските композитори (1985-89 г.). Председател на Управителния съвет ба „Музикаутор“ от неговото основаване (1994-97 г.) и заместник – председател (1997 – 2001 г.).
Основната творческа дейност на Константин Драгнев е свързана с аранжимента: повече от 1000 песни, оркестрации на телевизионни мюзикали, балетни сюити, мюзикали, филмова музика и др.
Като познавач на старата градска песен, той е сред създателите на фестивала „Златен кестен“ в Петрич и обработва и продукциите на стари шлагери. Синът му Асен Драгнев също е известен композитор и аранжор, музикант в групите „Спринт“. „Импулс“, „Аплас“, „Кози рог“ и други.
Последвайте ни