Няма да повярвате колко български диалекти има, този автор ги събра в цяла книга
Чрез създадените за по-лесно ориентиране на читателя няколко специални карти, включени в книгата, тя придобива и допълнителната характеристика на своеобразен възрожденски диалектен „атлас“.
Ново научно издание със заглавие „Българският език и неговите диалекти през погледа на възрожденския книжовник“ беше представено на Националната научна конференция с международно участие Паисиеви четения.
Негов автор е бургазлийката гл. ас. д-р Мария Мицкова, пише "Флагман".
Книгата е плод на огромен труд. Обемът й е 400 страници. Пет години авторът е издирвал и анализирал отделни писмени източници.
С това изследване е отдадена почит към красотата на нашия език, към неговото богатство и разнообразие. То още веднъж доказва, че границите на българското са много по-широки от тези на съвременната ни държава.
За нуждите на изследването Мария Мицкова е издирила, коментирала и анализирала над 120 оригинални възрожденски източника.
Сред тях има статии, публикации и трудове с диалектоложка насоченост, отделни брошури, сборници с фолклорни материали, предговори на книги и други. Разгледани са наблюденията и възгледите на близо 100 български книжовници.
Над 60 диалекта
През техния поглед Мария Мицкова установява и описва над 60 диалекта.
Във фокуса на изследването попада периодът от 20-те до 70-те години на XIX век. Чрез създадените за по-лесно ориентиране на читателя няколко специални карти, включени в книгата, тя придобива и допълнителната характеристика на своеобразен възрожденски диалектен „атлас“.
По този начин се маркират и контурите на етническите граници на българския народ по пътя на израстване на идеята, че легитимирайки своята езикова територия, нашите предшественици са придобили правото на потенциални политически претенции към нея.
Събитието в Пловдив бе организирано от Филологическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”
Последвайте ни
2 Коментара: