Стотици близки, приятели, актьори, музиканти и представители на други изкуства дойдоха днес в ритуалната зала на Централни гробища, за да се простят с големия актьор – любимец на няколко поколения българи Вели Чаушев.

Имах щастието да бъда много пъти с него- по турнета, по спектакли. Ще запомня изключителния му професионализъм и човешката добрина на Вели, сподели са него композиторът, поета и певец Хайгашод Агасян. Прекрасен човек, който заслужава нашето уважение и нашата памет, добави той. 

„25 години сме били с Вели в една гримьорна - стол до стол. Имахме диалог с него, как ли не го наричахме - Чауша, Вели, Величко, Велко…”, спомня си за него актьорът Светослав Пеев. Но най-вече беше човекът, който промени в България - не казвам големи думи, рецитацията, признава той. До това време у нас се рецитираше плакатно, с викане, с патос. А Вели, особено чрез стиховете на Валери Петров, обърна тази представа - започна да се говори чрез изкуството по-откровено и по-доверено пред публиката, убеден е актьорът. 

Вели Чаушев изигра и великолепни роли, които се помнят, смята той. „Криво ми е, че го няма…отиде си един добър човек”. Вели Чаушев заслужава най-хубавите думи - ходили сме заедно много по рецитали, изпълнявали сме нашите гениални автори и на първо място бих поставила възхищението си от неговото дар слово, от книгите, които написа, разказа за него и актрисата Йорданка Кузманова. Снощи тя е взела в ръце книгата му “Видения в “Небесния театър”, попрочела малко от нея - спомени за негови талантливи колеги от близкото минало и си казала: Вели, Вели, кой сега ще те прибави към тези страници? Йорданка Кузманова и Вели Чаушев са били заедно на празненство преди Коледа. „Шегувахме се, правихме си комплименти- беше весело.Той беше духовен и горд човек , с достойнство, написа прекрасни неща за родния си Златоград и независимо от някои лични драми, беше винаги усмихнат и с чувство за хумор”, признава тя. 

Богата е творческата биография на Вели Чаушев. 1961 година е актьор в Държавния сатиричен театър. Нашумява с моноспектакъла си по стихове на Валери Петров- „Разтворен прозорец“. В този театър изиграва и една от най-хубавите си роли - Младия, от пиесата на Валери Петров "Когато розите танцуват". През годините Чаушев има роли в множество филми и телевизионни постановки, редовно прави записи за Българското национално радио. Изявява се и като автор на детски книги: „Сламчови работи“ от поредицата „Чичопей“ на издателство „Захарий Стоянов“ и „Ще се видим довечера“ от поредицата „Мелпомена“ на същото издателство.


Източник, снимка и видео: БГНЕС