10 професии, които скоро може да изчезнат
Tези дейности могат да станат излишни след десетилетие
Нямо нищо вечно под Слънцето. Може да се направи дълъг списък от човешки дейности, които доскоро изглеждаха толкова необходими и обещаващи, а вече могат да станат излишни след десетилетие, или две, а даже и по-рано, пише money.bg.
Предлагаме ви 10 професии, потенциално застрашени от развитието на съвременните технологии.
Източник: GettyImages
1. Екскурзовод
Вече в много музеи и други туристически забележителности екскурзоводите успешно се заменят с аудио гид.
Удобно е: гласът в слушалките няма да се загуби, силата на звука може да се регулира и поставя на пауза, има възможност да изберете на какъв език и какво да слушате и какво да пропуснете.
Тази човешка дейност, подпомагаща туристите, е под заплаха и вече се заменя от многобройни мобилни приложения, които стават все по-удобни и богати.
Съществува обаче мнение, че страховете за бъдещето на екскурзоводите и туристическата информация са преждевременни и преувеличени: много пътешественици харесват живата - и няма да променят предпочитанията си.
2. Преводач
Компютрите също охотно и бързо усвояват това умение: дори сложни научни текстове и художествени произведения вече могат да бъдат превеждани литературно и практически без загуба на смисъл. Хората скоро ще трябва само да подобряват алгоритмите за превод.
По-трудно е при дублиран гласов превод. Например сега е невъзможно да се преведе филм без участието на хора. Но вероятно и това е въпрос на време.
Източник: iStock
3. Журналист
В обичайния смисъл тази професия вече е остаряла: сега журналистът е напреднал потребител на интернет, който знае как да се ориентира в информационната лавина, да изолира най-търсеното и бързо да го увие в красива обвивка за своята публикация.
Ако развитието на средствата за масова информация продължи по същия път, други радикални промени очакват професията.
Например разбивката на няколко специалности, работещи във верига: намиране на желаната / интересна тема - набор от текстове - проверка на факти - художествена обработка на текст - визуален дизайн (това е не по-малко важно от всичко останало днес).
4. Каскадьор
Екзотичната и опаснапрофесия вече изчезва, тъй като съвременните технологии са в състояние напълно (или почти напълно) да дублират актьор на екрана във всякакви ситуаци. И много скоро те ще бъдат достъпни за всички филмови студия.
Източник: Теодор Пенчев / Money.bg
5. Банкови служители
Мобилните приложения, терминали, информационни павилиони и банкомати вече са се вписали органично в нашето ежедневие. След известно време необходимостта от касиери, помагащи на клиентите, ще изчезне напълно.
6. Нотариус
Тези специалисти проверяват автентичността на документи, преводи, подписи и други официални документи. В близко бъдеще значителна част от тази работа може да бъде автоматизирана и оставена на милостта на изкуствения интелект.
А самите документи все повече преминават в електронен формат.
Източник: GettyImages
7. Куриер
Смело може да предположим, че куриерите могат напълно да бъдат заменени от роботи. Вече се тестват и постепенно се въвеждат машини, които могат да доставят храна и други поръчки, не по-лоши от хората. Поне в големите градове подобни услуги могат да бъдат успешни.
8. Юрисконсулт
Изкуственият интелект лесно ще може да съветва гражданите по правни въпроси, разчитайки на основата на съществуващите закони и бързо да формулира разбираеми отговори на исканията.
Но от друга решаването на съдебните спорове едва ли някога ще излязат от ръцете на хората.
Източник: iStock
9. Касиер в магазин
Друго място, където съвременните технологии вече заместват хората, са магазините: там активно се появяват терминали, където можете сами да таксувате и заплащате покупките си.
Напълно възможно е в бъдеще да има дежурен касиер за целия хипермаркет, който лично да прокарва покупки само на най-големите противници на техническия прогрес.
Източник: iStock
10. Туристически агент
Сайтовете и приложенията принуждават туристическите агенции да изключат или поне да се приспособят към променените правила на играта.
Агентите трябва да бъдат все по-изобретателни и гъвкави, като често жертват част от печалбата, но дали човек ще успее да победи компютъра в този сектор е голям въпрос.
Последвайте ни
0 Коментара: