Неотавнашно проучване постави под съмнение консервативната теория, че привличането на жените към силния пол се влияе преди всичко от хормоните, пише Live Science.

Дълго поддържана теория в еволюционната психология твърди, че женското приличане към определени типове мъже се влияе преди всичко от месечния цикъл. Но изследване на Университета на Южна Калифорния поставя под съмнение това твърдение, пише obekti.bg.

Традиционно е прието, че вероятността жените да открият доминиращи и мъжествени представители на противоположния пол е най-голяма, когато са в овулация. Мъжествеността се определя като поредица от фактори, сред които глас, лицево изражение, аромат и мускулатура. Приема се, че те определят генетичната издръжливост и помагат на жената да избере добър партньор, с когото да създаде дете.

Според проф. Уенди Уд обаче това не е така.

"Вярно е, че всички ние сме биологични единици, но женската биология не винаги е мотивацията за определени социални преценки", твърди тя. "Виждането, че менструалният цикъл ще определи кои мъже жените считат за привлекателни просто не е категорично".

Според проф. Уд трябва да бъдат обмислени още много фактори като например културни и да се търси балансиран поглед.

"Мисля, че нито културата, нито биологията по отделно могат да спечелят този двубой. Надявам се, че с времето ще успеем да разработим по-адекватен теоретичен модел, базиран и на двете", завършва тя.