Срамежливостта и комплексите се отразяват и в речта – както в писмената, така и в устната, предава "Дарик". Ето фразите, които ги издават:

„Извинявам се предварително“

Някои хора са свикнали да се извиняват не само когато е необходимо, но и по навик. Не използвайте думи за извинение „за всеки случай“. Запазете ги, когато наистина направите грешка или нараните някого.

Трябва да се научите как да предавате мислите си в съответствие със ситуацията, поемайки контрол над нея. Опитайте се да започнете диалога с фразата: „Искам да обсъдя важен въпрос“.

„Просто исках да попитам…“

Паразитната дума "просто" обезсилва всичко, което ще кажете по-нататък. Тя добавя нюанс на незначителност към всяка заявка. Използвайки такива фрази в устната реч, създавате впечатлението на срамежлив човек, който дори не е сигурен в собствените си мисли.

„Току-що опитах…“

Глаголът „опитвам“ ви описва по начин, който може би не си представите. Да, не винаги всичко се получава веднага. Но като кажете „Ще се опитам“, вие демонстрирате на събеседника пълна липса на увереност в собствените си способности, като предварително търсите извинение за възможен отрицателен резултат.

Просто кажете: „Ще го направя“. И се заемете с възложената ви задача.