38-годишният Борис Найденов отгледа тиква с рекордно за България тегло от 306 килограма. Той сподели не само тайните за отглеждане на гигантския плод, но и каква ще е последващата му съдба, пише Петел бг. 

Не съм професионалист. Далеч съм от американците, които имат традиции в тази област и отглеждат тикви с тегло на автомобил.

Нямам толкова време да се занимавам, тъй като имам работа, семейство, деца, но в личен план за мен това е доста добро постижение, споделя Найденов, който е отгледал гигантската си тиква в двора си в село Старо Оряхово.  

Интересът му към това да отгледа гигантска тиква е отпреди 4 години. 

Снимка: Петел бг

"Не знаех всъщност с какво се захващам. За мен това се превърна в хоби. Първата година си купих семена "Атлантически гигант".

Обещанието бе за до 50 кг.

Личният ми резултат бе 42 кг. Вторият ми опит бе с по-добър сорт специално създадени семена, с които постигнах резултат от 80 кг тегло на една тиква.

Снимка: Петел бг

Но тогава допуснах доста грешки, от които се поучих. Една от тях бяха препаратите, с които пръсках тиквата - екопродуктите не само, че са доста скъпи, но резултатите не са обещаните.

След това реших една година да не се занимавам. И ето, че сега успях да постигна резултат 306 кг., разказва човекът.

Споделя, че най-важното е да се заложи на доброто родословие на семената. Затова сега ще запази семената от тиквата за следващи години. 

Снимка: Петел бг

Не по-малко важна е грижата за самия плод, която е не само трудоемка, но и доста изморителна. 

Има специален начин на колтучене, плевене, поливане. Най-изморителното е загърлянето с пръст, за да може растението да пусне допълнителни корени.

Отделно е уморително пръскането на тиквата срещу насекоми и гъбички. Без препарати тя няма как да се опази от паразити и болести. Всички тези дейности се вършат в най-горещите периоди на годината, разказва Найденов. 

Снимка: Петел бг

Не по-малко интересен е и въпросът каква е съдбата на гигантската тиква.

Като всеки уважаващ себе си българин, трябва да се погрижа в избата да има домашна ракия - ето за какво ще я използвам, казва човекът. 

Снимка: Петел бг

Има данни и за по-големи тикви в България.

Стопанинът от Божурище Добри Брадистилов отгледа миналата година тиква от 400 килограма.

Тя е от сорта "Атлантически гигант".

В световен план най-голямата документирана тиква е 1 247 килограма и е отгледана в Калифорния.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук