Удивителни кадри показват 50-тонен кашалот, ескортиран в морето край бреговете на Шетланд, пише profit.bg.

Китът, за който се смята, че е възрастен мъжки екземпляр, е с размери около 14 метра и няма признаци на нараняване.

Смята се, че се е изгубил и е попаднал във води, твърде плитки за вида му.

Създанието е заседнало по крайбрежието в продължение на 10 дни, но миналата седмица най-накрая е върнато обратно към свободата от местните.

Той е навигиран с помощта на няколко лодки и се измъква от ситуцията привидно без наранявания, съобщава Daily Mail.

Жителите на острова се стичат в близкия Уиздейл, за да се възхищават на огромното същество.

Всяка Седмица Нови 200 000 лв. от бонус игра "Tръпка за Злато"!

Животното, което прекарва край брега десет дни, плува във вода с дълбочина осем метра, докато обикновено обитава до 100 метра дълбоки води.

Лодките го ескортират на около пет-шест километра навътре в морето, където дълбочината е около 40 метра.

Кашалотите принадлежат към подвида на зъбатите китове и делфините, известни като odontocetes, като са едни от най-лесните за идентифициране китове в морето.

Мъжките порастват до около 18.3 метра, а женските достигат 12 метра. 

Те имат максимално тегло от около 57 000 килограма (125 тона) за мъжките екземпляри.

Огромната глава на кашалота, която е до 1/3 от общата дължина на тялото му, съдържа най-тежкия мозък в животинското царство. Тя съдържа кухина, достатъчно голяма, за да побере малка кола.

Кашалотите имат между 40 и 52 зъба върху дългата си тясна долна челюст, които са дебели и до 20 см дълги, като тежат 1 кг всеки.

Това е един от най-дълбоко гмуркащите се бозайници в света, като редовно се спуска до 400 метра дълбочина, понякога достигайки дълбочини до три километра. Смята се, че може да задържи дъха си под вода до два часа, въпреки че средното му време за гмуркане е 45 минути.

Кашалотите се срещат в повечето от световните океани и предпочитат дълбоки води. Смята се, че по света има около 100 000 представители на вида, като той е определен за уязвим.

Секрет, наречен амбра, който се образува в червата на кашалотите, се използва в парфюмерийната индустрия. В момента цената на амбрата на международния пазар върви около 50 000 долара за килограм.