Заради психически проблеми и ревност държавните мъже не показвали половинките си 
Ако си женен - значи не си хомосексуалист

В епохата на СССР само женен мъж може да стане лидер на страната и само семейните хора биха могли да направят добра кариера. На първо място, това се дължи на факта, че жененият мъж винаги има какво да губи. На второ място, това дава известна гаранция за достойния му морален характер. И трето, което не е напълно доказано, присъствието на съпруга е доказателство за членовете на партията, че лидерът не е хомосексуален.

Но да имаш жена не винаги означава публично да я показваш. Някои генерални секретари предпочитат да не се явяват пред обществото със съпругите си, пише "Труд".

Юрий Андропов и Татяна Филиповна
Юрий Владимирович Андропов е женен два пъти и именно с втората си съпруга Татяна Филиповна той се издига от ръководител на държавна сигурност до лидер на СССР. Юрий Владимирович изоставя първата си съпруга заради втората, която среща в навечерието на войната. Първото дете - синът Игор, се ражда в семейството месец след инвазията на германските войски в СССР, а второто - дъщерята Ирина, през 1947 година.

Не си мислете, че Андропов забранява на жена си да се появява публично, защото е домашен тиранин. Към семейството си той е много нежен и дълги години се грижи за жена си, която има здравословни проблеми и буквално живее на лекарства.

Причината, поради която хората не познават съпругата на лидера на страната, се крие в нейното психическо състояние. През 1956 г. Андропов е посланик на СССР в Унгария и тогава се провежда кърваво антисъветско въстание. Това, което вижда по улиците на Будапеща, сериозно засяга съзнанието на Татяна и тя започва да се страхува от големи пространства и тълпи.

Този проблем ставата причина съпругата на най-публичния човек в страната, да не се появява на събития и срещи. Но състоянието на любимата жена не се отразява на отношението на генералния секретар към нея - Андропов е много грижовен съпруг и когато жена му е в болница, намира време да я посещава. Често й подарява цветя и дори пише романтични стихотворения за нея.


Леонид Брежнев и Виктория Петровна

Съпругата на Леонид Илич има сериозен недостатък за това време – тя е еврейка. Първоначално националността не играе особена роля, но след формирането на държавата Израел в страната започва истински антисемитизъм. Човек с еврейски корени, независимо от неговите възгледи, се възприема като враг на родината. 

В такава трудна ситуация е непристойно генералният секретар да има съпруга еврейка и Виктория трябва постоянно да се оправдава за рядкото си име по това време. Жената казва на всички, че е кръстена на приятелка от Полша, която работила с родителите й на железницата в Белград. 

Виктория предпочита да не се появява публично и се отдава изцяло на домакинските задължения. Съпругата на Брежнев отговаря за неговия гардероб и хранене, въпреки че генералния секретар има лични готвачи. Жена му ги ръководи, като ги учи на тънкостите в храненето на Леонид Илич, които са известни само на нея.

Животът в сянка е лесен за Виктория Петровна - тя изобщо не се интересува от политика и е безразлична към публични събития, на които понякога присъства. Съпругата надживява Брежнев с 13 години и страда от тежък диабет през последните години от живота си. За разлика от семейство Горбачови, почти всички облаги са взети от Брежневи, а Виктория Петровна живее много зле. Тя умира напълно сама, след като преживява разпада на Съветския съюз.
 


Йосиф Сталин и Надежда Сергеевна

Романът между бъдещия съветски лидер и Надя започва, когато момичето е само на 16 години. Сталин, който вече е навършил 37 години, се появява в живота на Сергеевна готов за нова връзка, въпреки факта, че току-що пристига от Сибир, където съжителства с друго 16-годишно момиче, което едва 14-годишна му ражда две деца.

Йосиф и Надежда се женят и в семейството се раждат две деца, чието възпитание се извършва главно от бавачки. Сталин ревнува жена си дори от децата им, когато тя се опитва да им обърне внимание. Има слухове, че генералният секретар можел да има повече наследници, но Сталин принуждава Надежда да прави няколко аборта. 

В продължение на много години Надя страда от мъчително главоболие, от което най-добрите лекари по онова време не могат да я спасят. Поредната кавга със Сталин е последната капка в чашата на нейното търпение. Известно е, че през последните години лидерът не се отнася много добре със съпругата си и между тях често има сериозни разногласия. През 1932 г. съпругата на генералния секретар се самоубива с изстрел в сърцето.

Жената на Сталин не желае обществен живот и не се интересува от политика. Но дори и да иска да помогне на съпруга си в нещо, той определено няма да й позволи. Йосиф Висарионович не иска да има втора Крупская до себе си и предпочита сам да взема всички решения.

Самоубийството на съпругата му влияе силно на генералния секретар. Дори се говори, че самият Сталин обмислял самоубийство. Лидерът на съветския народ често посещава гроба на Алилуева и е забележимо, че тази жена, въпреки всичко, означава много в живота му.