Историята на Фьодор Андреевич Махнов е невероятна. Роден в бедно селско семейство в малко селце в Руската империя (на територията на съвременна Беларус), той успява да постигне световна слава, да стане доста богат и да получи среща с президента на САЩ Теодор Рузвелт (и не само), пишат световните издания.

Детство

Малкият Федя е роден през 1878 г. Майка му починала при раждане и баща му довел нова жена в къщата. Момчето било взето и възпитавано от неговите баба и дядо, които проявявали голяма загриженост и същевременно го научили да се труди усърдно и да уважава другите.

Първоначално съвсем обикновеното дете започва бързо да расте на височина на 8-годишна възраст, а до 12-годишна възраст достига 2 метра и тежи 182 кг. Поради бързия си растеж, момчето спяло много, но когато основната фаза на растеж приключила, станало ясно, че в допълнение към изключителния си растеж, момчето можело да се похвали с изключителна физическа сила.

По указание на помешчика той лесно разчистил воденица от камъни. За забавление на своите съселяни Федя можел лесно да вдигне възрастен мъж или вместо кон да влачи товар нагоре по планината.

Кариерен възход

Според обичая от онези години Фьодор активно помагал на семейството в работата и отивал с баща си и дядо си на панаира, за да продава зеленчуци. По време на едно от тези пътувания се състояла съдбоносна среща със собственика на цирк Ото Билиндер.

Хитрият германец веднага видял златна мина в селското момче: такъв гигант определено би бил хит сред публиката. Ото обещал на семейството на Феди отлично заплащане, което щяло да помогне на бедните селяни.

Семейство Махнови дали съгласието си обаче едва след като били убедени в почтеността на Ото и осигурили гаранции, че детето им ще бъде третирано добре. Едва след това тийнейджърът отишъл на първото си турне с цирка на Билиндер.

Германецът не сбъркал: публиката буквално се влюбила в харизматичния гигант. На сцената той чупел тухли, разгъвал подкови, усуквал метални пръти в спирала и след това лесно ги връщал в първоначалния им вид. Често го викали на бис и тогава Фьодор повдигал зрители, дори мъже с прилична височина и тегло.

Въпреки огромния успех, в един момент Фьодор решава да се върне в родината си. Парите, които спечелил, били повече от достатъчни, за да купи земя и да построи собствена къща. Между другото, той поддържал много топли отношения с бившия си работодател.

Личен живот

Въпреки цялото богатство, не било лесно за Фьодор да си намери съпруга. Момичетата малко се страхували от великана и не искали да се омъжат за него.

Впоследствие селската учителка Ефросиня Лебедева станала негова съпруга. В сравнение със съпруга си тя била по-нисичка: казват, че височината й дори не достигала 2 метра.

Бракът се оказал успешен във всеки смисъл: двамата се обичали и имали няколко деца. Съпругата придружавала мъжа си на пътуванията в чужбина. Освен това Фьодор не бил особено грамотен и Ефросиня много успешно му помагала във финансовите въпроси.

Соло кариера

Всъщност Фьодор напуснал цирка с причина. В един момент Махнов осъзнава, че популярността му позволява да започне собствена солова кариера. 

Публиката била възхитена от изпълненията, печелел много пари и славата на силния човек гръмнала в цяла Европа. По някое време Махнов е поканен в САЩ на турне.

Публиката с нетърпение очаквала пристигането му. Лекари и антрополози преследвали гиганта, молейки го да завещае тялото си на науката след смъртта. Фьодор обаче отговорил отрицателно на тези молби и по-късно се прибрал благополучно в страната си. 

През живота си Фьодор се срещнал с много известни личности: Теодор Рузвелт си уговорил среща с него, английската кралица го поканила на бал, канцлерът на Германия на чаено парти и папата на официален прием. Последният дори дал на Махнов златен кръст.

Кратък живот и вечна памет

Фьодор Андреевич починал много рано: едва на 34 години и дори до тази възраст той вече практически не ходел. Никой от неговите потомци не се е отличавал с такъв изключителен размер.

Той не оставил наследство, така че семейството имало трудности. Съпругата на Махнов трябвало да се съгласи на ексхумация на тялото за 5 хиляди рубли за научни цели. Между другото, по време на ексхумацията роднините свалили златния пръстен от пръста на гиганта, през който лесно можело да се прокара голяма монета.

Колкото и да е странно, забележителният ръст на Фьодор Махнов е измерен за последен път, когато той е на 16 години. Тогава е висок цели 254 см. Казват обаче, че в крайна сметка той е пораснал до 285 см - и това е с повече от 10 сантиметра по-високо от най-високия човек в Книгата на рекордите на Гинес - американеца Робърт Уодлоу с височина 272 см.

В родината си Фьодор все още се помни: във Витебск е издигнат паметник в цял ръст на Фьодор Андреевич Махнов и е открит неговият биографичен музей.

Превод и редакция: БЛИЦ