Как да преживеем големия студ - най-ценните съвети
Специалистите препоръчват температура не повече от 18-20 градуса за дома.
Безкофеиновото кафе и чаят от джинджифил запазват топлината в тялото ви. Те имат свойството да затоплят организма. Кофеинът отнема от телесната топлина, затова поне през зимните месеци заменете традиционното си кафе с безкофеиново.
Увеличете приема на протеини. Те повишават температурата на тялото много повече, отколкото го правят мазнините или въглехидратите, тъй като се абсорбират по-трудно и организмът ни има нужда да работи много по-усилено, за да го направи. Така се използва повече енергия, която създава топлина.
Спрете диетите, повече калорична храна и напитки, които ще ни сгреят вътрешно - лютиви ястия и топъл чай.
Важно е и да засилим имунитета - може с някои хранителни добавки, като ехинацея, есенция от грейпфрут и други. Започнете занимания със спорт - на закрито, разбира се. Така ще активизирате естествените сили на организма. Закаляването със сняг също ще трябва да почака. Така ще избегнем простудите и ще избягаме от грипа.
Заменете вълнената шапка с такава от полар. Той, за разлика от вълната, има изолационна функция и ще изолира главата и ушите ви от студа. Термобельото, шапки, шалове и ръкавици също са задължителни. Както и термостелките. Много подходящи за сезона са и протекторите за обувки, които се поставят на подметките. Състоят се от малки шипчета, които не позволяват подхлъзване в сняг и лед.
От няколко години навлязоха в употреба и т.нар. джобни „печки” - термовъзглавнички миниразмер за многократна употреба, заредени с кристали. Могат да се загреят до 50 градуса и да отделят топлина в следващите 30-40 минути. Предлагат се и ръкавици, специално пригодени за работа с тъчскрийн екрани на телефони, таблети и камери.
За топли крака
Има и трикове, с които краката ви винаги ще са на топло през зимата. Ако се приберете с подгизнали крака, е хубаво, след като събуете обувките, да ги напълните с вестници за по-бързо изсъхване в правилната форма. Постелете хартия на пода или осигурете пространство между мокрите подметки и земята под тях. Добре е да сушите обувките в топло помещение, но без те да са изложени на пряка топлина в близост до отоплителни уреди.
За да осигурите по-добра непромокаемост на кожените обувки, можете да ги обработите със специален препарат. Съществуват много по-евтини и ефикасни начини за импрегниране на кожата - намазване със свинска или гъша мас, течен парафин, глицерин, комбинация от терпентин, парафин и мазнина, пчелен восък, ланолин, смесени равни части олио и оцет, вазелин.
Бъдете внимателни при намазването на светли или цветни зимни обувки, възможно е при нанасянето на по-голямо количество мазно вещество те да потъмнеят трайно.
Изтчоник: Марица
Последвайте ни
0 Коментара: