Астрономи от Университета на Уоруик обявиха, че са открили първия пулсар, който е бяло джудже. Това потвърждава стара теория на учените, че дори и звездите, които нямат достатъчно голяма маса, за да станат неутронни, също могат да бъдат пулсари, съобщава онлайн изданието CNET, цитирано от vesti.bg.

Учените на университета са открили бинарната звезда AR Scorpii, която се намира на 380 светлинни години от Земята в съзвездието Скорпион. Едната звезда е червено джудже, а другата - бяло, което обаче е и пулсар.

Учените наричат пулсари умиращи звезди, които излъчват лъчове електромагнитна радиация докато се въртят. Това създава ефект на ритмично пулсиране, уловим с радио телескоп, което дава и името им. Първият пулсар е открит през 1967 г. От тогава досега всички откривани пулсари са неутронни звезди. Това е последният стадий на умиращите звезди преди да се превърнат в черна дупка.

Според теорията на учените обаче възможно е и звезди, които нямат масата да станат неутронни, също да са пулсари. Бялото джудже на AR Scorpii е първата звезда, която потвърждава тази теория. То е с размерите на Земята, но е 200 000 пъти по-тежко. Намира се само на 1.4 млн. километра от своя бинарен съсед. Освен това се върти доста бързо, като прави обиколка около оста си веднъж на всеки две минути, а двете звезди обикалят една около друга веднъж на всеки 3 часа и 36 минути.