Учени от Япония успяха да отгледат влакна, които имитират власинките, разположени на крачетата на мухите и позволяващи им с лекота да се задържат на всякакви повърхности. 

Новият материал има способността многократно да се залепя към повърхностите от най-различен тип, независимо от степента им на гладкост.  

Мухите, както е известно, спокойно се зацепят за стени, тавани и дори прозорци - тази способност те имат благодарение на власинките на лапичките си, които образуват уникални лепкави структури и позволяват на нахалните насекоми да се задържат за всякакви повърхности, прилепяйки се към тях многократно. 

Физиците отдавна са изяснили, че този ефект на лапките си мухите имат благодарение на капилярните, кулоновските и вандерваалсовите сили на притегляне

Японските учени са предприели опит да синтезират тези власинки по пътя на имитацията на стадия на развитие на лапките на насекомите в периода на метаморфоза на ларвата. 

В резултат опитът се оказва успешен. Получените от учените влакна са се оказали толкова здрави, че те са успели да окачат на едно от тях пластина от силиций с тегло 52.3 грама. 

По думите на авторите на изследването, сноп от тези влакна, включващ в себе си 756 отделни власинки, ще е способен да залепи към тавана човек с тегло от около 60 килограма. 

Трябва да се отбележи, че влакната проявяват свойствата си при намокряне, а след изсъхване и повторно намокряне не губят способността си да се залепят.

Това означава, че създадената от японските учени структура може да се използва многократно. 

Превод и редакция: БЛИЦ