Астрономи показаха за пръв път снимка на черна дупка, заснета в далечна галактика. Диаметърът ѝ е 40 млрд. километра – 3 млн. пъти повече от диаметъра на Земята. Учените я описват като „чудовище“, съобщава Би Би Си.
 
За щастие, черната дупка е на 500 милиона трилиона километра от нас. Снимката ѝ е направена от мрежа от 8 телескопа, разположени по земното кълбо. Подробностите за нея бяха публикувани днес в “Astrophysical Journal Letters”.
 

Проф. Хейно Флаке от холандския университет Радбауд, който е предложил експеримента, разказва, че черната дупка е намерена в галактика, наречена М87. „Това, което виждаме, че по-голямо от размера на цялата ни Слънчева система. Масата му е 6,5 млрд. пъти колкото тази на Слънцето. Това е една от най-тежките черни дупки, които смятаме, че съществуват. Тя е абсолютно чудовище, шампион в тежка категория сред черните дупки във вселената“, обяснява той.

На снимките се вижда изключително ярък пръстен от светлина, обграждащ перфектно кръгла черна дупка. Яркият обръч е резултат от свръх нагретия газ, падащ в дупката. Светлината е по-ярка от тази на всички останали милиарди звезди в цялата галактика взети заедно. Това е и причината да може да бъде видяна на толкова далечно разстояние от земята.



Превод и редакция: БЛИЦ