Лекар-психотерапевт, доцент в Катедрата по психотерапия в Московския институт по психоанализа Владимир Файнзилберг разказа с какво са свързани постоянните закъснения.

Според експерта, човек, който закъснява, е склонен да надценява личността си и също така да подценява хората, които среща. Наблюдава се и при хора, които са малко несигурни.

"Те се съмняват и имат така наречената борба на мотиви, не са сигурни какво да предприемат ... Не са сигурни какво искат да кажат", обясни Файнсилберг.

В същото време експертът отбеляза, че депресираните или субдепресивните хора могат да бъдат склонни към постоянни закъснения. Според психотерапевта те могат да изпълняват бавно всички движения, което е резултат от депресията.

„Съответно те не могат да изчислят пристигането си на мястото за срещи навреме, не могат да се съберат навреме и това също води до закъснение“, каза Файнзилберг.

Той отбеляза, че, ако човек закъснява редовно за работата си, това може да се дължи на проявата на вътрешно недоволство или на синдрома на мениджъра, свързан с прегаряне. В този случай има смисъл да промените полето си на дейност.

Лекарят подчерта, че всеки конкретен случай е индивидуален и трябва да се разгледа.

Като препоръки, които трябва да се следват, ако човек иска да започне да се бие с постоянни закъснения и да нормализира живота си, Файнсилберг предлага да се спазва режимът на деня и нощта, както и режимът на работа и почивка.