Чукчите са мистериозен народ с уникални традиции. Семейните норми на жителите на тундрата са особено интересни, съобщават световните издания.

Размяна на жените

Сред богатите чукчи многоженството е често срещано. В същото време съпружеската ревност била осъждана сред пастирите и ловците на северни елени. Те дори имали традиция да си разменят съпругите.

„Момиче и омъжена жена лесно си намира любовник или допълнителен съпруг, който, между другото, може да бъде добър приятел на главния съпруг.

Случва се двама мъже да се споразумеят: ти ще прекараш това лято с жена ми, а аз ще го прекарам с твоята. По време ва риболов или лов. А през зимата отново ще се разменим“, отбелязва проф. Сергей Арутюнов в книгата „На брега на Северния ледовит океан“.

Мъжете, които правели размяната, се наричали „приятели по съпруга“. Сред чукчите отказът от размяна се смятал за отвратителна постъпка, проява на собственическо отношение към жената.

Идеал за жена

Идеалната жена, според чукчите, трябва да притежава такива качества като издръжливост и плодовитост. Основното достойнстно на момичето са широките й тазови кости, които улесняват раждането.

Етнографът Владимир Богораз в научната си работа „Чукчи“ пише, че обичаите забраняват на жените чукчи да стенат и като цяло да изразяват страдание по време на раждане. Освен това жените трябва да раждат сами, без чужда помощ. Жена, която току-що е родила, трябва да отреже пъпната връв и да изхвърли остатъците от раждането.

Жена Чукчи, която не успява да роди сама, е подпомагана от акушерка. Това обаче се смята за срам и признак на слабост. След това чукчите се подигравали на такива жени през целия живот. Съпругът на подобна родилка бил наричан „акушерка“.

Женска сила

Изследователите отбелязват, че съпругите на чукчите са имали невероятна издръжливост. Те можели да работят няколко дни подред, въпреки силните студове и глада. Богораз отбелязва, че жените, работещи навън при минус 30 градуса, са можели да свалят дрехите си, докато работят, защото им става горещо.

Историкът Александър Нефедкин говори за суровата природа на жените чукчи. Представителките на нежния пол, след като научели за загубата на съпрузите си в битка и приближаването на врагове, можели да убият децата си и да се самоубият. А някои дори се противопоставяли на враговете. Жените също можели да помагат на съпрузите си, като участват във военни действия.

Според етнографите причината за войнствеността е честото осиротяване на момичетата чукчи. В резултат на конфликти са загивали нечии бащи и други роднини от мъжки пол. В тази връзка в семействата с един родител момичетата са били принудени не само да научат традиционните женски задължения, но и да тренират заедно с момчетата.

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук