Германски и кюрдски археолози са открили дворец на 3400 години в Северен Ирак благодарение на продължителната суша. Това предадоха световните медии.

Постройката от минимум 2000 квадратни метра с тухлени стени с височина до два метра е открита във водохранилище в Иракски Кюрдистан. Дворецът е бил част от древното царство Митани, съобщават специалисти от университета на Тюбинген, Германия.

"Империята Митани е една от най-малко изследваните империи на древния Близък Изток", каза археологът Ивана Пулджиз от Тюбингенския университет. Дори столицата на империята на Митани не е била идентифицирана.

След като откриват постройката миналата есен, археолозите разполагат само с три седмици, за да я проучат, преди нивата на водата във водохранилището да се покачат отново. "Копахме колкото се може по-бързо", казват от германския екип. След покачването на водата дворецът "изчезва" напълно.

В постройката са открити "сензационни" стенописи в ярки червени и сини цветове. Според германските археолози подобни находки са рядкост. Намерени са и десет клинописа, които екип от изследователи в Германия ще се опита да интерпретира.

Учените се надяват, че глинените плочки ще разкрият повече за империята на Митани, която някога е била доминираща в части от Сирия и Северна Месопотамия.

Кюрдският археолог Хасан Ахмед Касим смята откритието за едно от най-важните в региона през изминалите десетилетия.