Армия от 100 000 китайски патици е готова да нахлуе в съседен Пакистан.

Целта на инвазията е да бъдат атакувани рояците от скакалци, които заплашват земеделската реколта и доставките на хранително продукти за целия регион, пише Bloomberg.

Според учени от Китайската селскостопанска академия патиците са истинско биологично оръжие, което може да се използва в борбата с вредителите по-ефективно от пестицидите.

Проектът е разработен съвместно с университети в Пакистан.

Една патица може да изяжда по 200 скакалеца дневно.

Пернатите дивизии първо ще бъдат изпратени на учение в китайската провинция Синдзян, а след това се очаква да потеглят на първата си задгранична мисия.

Нашествията на пустинни скакалци се разпространяват бързо в целия регион от Източна Африка до Южна Азия, унищожавайки огромни площи със земеделски култури и пасища.

В комбинация с лошите метеорологични условия тази година може да се окаже една от най-лошите за пакистанските земеделци.

Вредните насекоми се прехвърлят и в съседна Индия.

Рисковете за Китай също са сериозни, тъй като страната споделя сухоземна граница и с Пакистан, и с Индия.

По-рано тази седмица група китайски експерти в областта на земеделието посетиха Пакистан, за да се запознаят отблизо с обстановката и да предложат решения за справяне с напастта.

В същото време Пакистан насърчава и собствените си граждани да ядат скакалци. Според местните власти насекомите са подходяща съставка за традиционната подправка къри, а също така могат да бъдат приготвяни и директно на барбекю.

Африка е нагледен пример за потенциалното опустошително влияние на скакалците върху земеделието.

В последните пет години цената на мерките, които се взимат срещу опасните вредители, се е удвоила и вече достига 128 милиона годишно.

Засегнати са все повече държави от източната част на континента, по данни на Организацията по прехрана и земеделие към ООН. 

Китай обаче се надява, че директната интервенция на патешките подразделения може да помогне за овладяването на ситуацията.