На по-голяма дълбочина океаните в света се затоплят с по-бавна, но по-драматична скорост, отколкото на повърхността, сигнализирайки мрачни перспективи за дълбоководни обитатели, предаде ДПА, позовавайки се на проучване, публикувано в сп. "Нейчър клаймит чейндж".

Авторите на изследването са установили, че скоростта на затопляне на океаните е двойно по-голяма на повърхността. В резултат на това видовете, които обитават дълбините, са изложени на по-малък непосредствен риск.

"До края на века обаче, приемайки, че в бъдеще парниковите емисии няма да бъдат ограничени, ни очаква не само по-сериозно затопляне на повърхността, но и проникването на тази топлина на по-голяма дълбочина", казва ръководителят на изследването Айзък Брито-Моралес от университета на Куинсланд, Австралия.

Скоростта и посоката на потенциалното изместване на видове в затоплящите се океани варират на различните океански нива, което сериозно затруднява учените в проектирането на защитени зони, отбелязват изследователите.

"Каквото и да правим сега, дълбоководният морски живот ще се сблъска с ескалиращи заплахи до края на века, защото повърхността вече се е затоплила", допълва професор Антъни Ричардсън от университета на Куинсланд.