Жените стават изчезващ вид. Това показват изследвания на учени чрез компютърни симулации, базирани на раждания от 1970 до 2020г, пише вестник Телеграф.

За чувствителната тенденция алармираха д-р Френкин Чао от Университета за наука и технологии на крал Абдула и нейните колеги от университета на Масачузетс и Сингапур. Резултатите от това изследване са публикувани в научното списание BMJ Global Health и са цитирани от вестниците "Таймс" и "Дейли Мейл". 

По думите на единия от изследователите излишъкът от момчета ще засегне една трета от земята. 

Недостигът на жени през следващите десетилетия е прогнозиран чрез компютърни симулации. Те виртуално са погледнали са погледнали в бъдещето, опирайки се на сегашната ситуация и тенденции. Използвани са над 3 милиарда записи за раждания за периода 1970-2020 година. Изводът е, че към 2030г. дефицитът на представителки на нежния пол ще е към 5 млн., а към 2100 може да достигне 20 млн. Най-силно засегнатите региони ще са Азия, Югоизточна Европа и Африка. Там желанията на семействата да имат момчета са по-големи. 

Подобна картина може да провокира взривове на антисоциално поведение и насилие, да предизвика масова миграция, да застраши стабилността и устойчивото развитие. Учените не се наемат да предрекат всички възможни отрицателни последствия от демографския дисбаланс.

Изследователите виждат най-голямото зло в така наречения пренатален избор - бъдещите родители, ползвайки всевъзможни методи, се стремят да се сдобият с мъжка рожба. Ползват методи за намеса в естествените процеси, включително и аборти. Проблемът се поражда не само от избора на родителите и способите за постигане на техните желания. Има и други причини. Демографската ситуация се променя и в Европа, където раждането на момичетата в семейството не е проблем. По данни на Европейската асоциация за демографски изследвания мъжете и тук стават все повече. 

От векове и съвсем доскоро ситуацията е била точно обратната. Преобладавали са жените. Това се потвърждава от изследване на института "Макс Планк". Установеното съотношение преди е било 10 към 9 в полза на жените. Сега нещата се преобръщат. Лидери в тази посока са шведите. Към 2015 г. мъжете са били с 227 повече, след една година разликата е нараснала на 12 000, а днес е почти 40 000. Освен в Швеция подобна тенденция се забелязва и в Норвегия, Дания, Швейцария и Германия. В скоро време се очаква тенденцията да завземе целия континент.

Полът на бъдещото дете наистина може да бъде избран предварително. Методите на пренатален подбор се усъвършенстват. Една от последните иновации на учени от университета в Хирошима  е осигуряването на възможност до яйцеклетката първо да достигнат сперматозоиди, от които ще се появи момче. Яйцеклетката е носител на X хромозома, женското начало, а сперматозоидът е мъжкото, но той може да носи със себе си както мъжката Y хромозома, така и женската - X.

Мъжките и женските сперматозоиди са в приблизително равно съотношение. Съотношението XX води до раждане на момиченце, а XY на момченце. Смятало се, че женските и мъжките сперматозоиди не се различават по нищо и разделянето им е невъзможно., но японските учени все пак са открили разлика. Тя е в белтъците по външната обвивка на сперматозоида и в гените които ги кодират. 

На тази база са подбрали химически вещества , които се свързват предимно с X хромозомните сперматозоиди, закачат ги по двойки и затормозяват придвижването им към целта. Мъжките сперматозоиди печелят това неравностойно състезание.  В бъдеще японците обмислят да създадат гел, с помощта на който преди полов акт ще може да се моделира полът на детето.