Учени разгадаха как точно се формират спомените
Компютърна програма превръща поредица от видеозаписи в уникални геометрични фигури, изобразяващи спомените на хората на преживяното
Компютърна програма превръща поредица от видеозаписи в уникални геометрични фигури. След това те се сравняват с фигури, изобразяващи спомените на хората на преживяното. Изследването показва как опитът се съхранява в паметта. То е проведено въз основа на спомените на хората от гледането на епизод от сериала "Шерлок Холмс" на Би Би Си. Резултатите от изследването са публикувани в сп."Нейчър хюман бихейвиър".
"Когато представяме опита и спомените като форми, можем да използваме инструментариум от областта на геометрията, за да изследваме как помним преживяното и да тестваме теориите за това как мислим, учим, помним и общуваме", обяснява един от ръководителите на проучването Джеръми Манинг, преподавател по психология и директор на лаборатория в Дартмут.
Изследователите са проучили база данни с мозъчни записи на 17 души, гледали епизод от сериала и преразказали видяното със свои думи. В базата са включени и детайлни анотации на сцените от епизода.
С помощта на компютърната програма са определени 32 водещи теми в епизода. След превръщането на данните в геометрични форми, те били сравнени. Така учените установили кои моменти от филма са били запомнени от зрителите, които са пренебрегнати и кои са пропуснати. Някои от зрителите помнели доста детайли, а други - само основни теми.
Манинг обясни, че изследването показало как опитът се изменя в човешкия мозък от момента, в който се запечатва в мозъка като нов спомен. "Дори когато двама души преживяват еднакво физическо събитие, техните субективни преживявания започват да се различават от момента, в който мозъците им осъзнават какво се случва и извличат свои спомени от събитието", каза той.
Изследователите смятат да приложат новия метод в сфери като здравеопазване и образование.
Последвайте ни
0 Коментара: