Нова отровна змия беше открита в Австралия, която по-рано беше смятана за друг вид. Известна като пустинна камшикова змия (Demansia cyanochasma), учените я отделиха като отделен вид в рамките на рода Demansia.

Първоначално са били признати само няколко вида Demansia, но преди около две десетилетия херпетолозите са осъзнали, че родът е много по-разнообразен, отколкото се смятало преди. Днес тя има 14 вида, пише IFLScience.

За да изясни таксономията на рода, Джеймс Нанкивел от университета в Аделаида ръководи изследователски екип, който използва комбинация от генетични тестове и традиционни методи. С този подход те успяват да опишат отново два съществуващи вида, D. psammophis и D. reticulata, по-тясно съвпадащи с техните характеристики с генетични данни.

В допълнение, те са направили важното откритие, че D. cyanochasma има значителни генетични различия, потвърждавайки статута му на уникален и отделен вид, уточнява Glasnews.bg.

За разлика от повечето новооткрити видове, Demansia cyanochasma не е нито рядък, нито застрашен, тъй като е доста широко разпространен в слабо населените райони на Австралия. Експертите често изпитвали затруднения при различаването на тясно свързаните видове поради споделени адаптивни характеристики, като медния цвят на главата и опашката, който ефективно ги маскира в червеникави пейзажи.

Обикновено в определени семейства змии, свързаните видове могат да бъдат разграничени по разликата в броя на люспите, но змиите показват по-консервативни признаци по този въпрос. За да се разграничи D. cyanochasma от неговите роднини, трябва да се търсят фини признаци, като черни полета на люспите или цвят на очите.

Въпреки това не е лесно да се приближите достатъчно до отровни змии, за да ги наблюдавате, особено предвид изключителната им скорост. Nankivell отбелязва, че тези змии използват своята ловкост предимно за защита, избирайки бягството пред конфронтацията, когато са изправени пред по-големи заплахи.

Въпреки че информацията за отровата на D. cyanochasma е ограничена, изглежда, че подобно на своите роднини, тя причинява болка и не представлява значителна заплаха за хората. Това се дължи на малкото количество произведена отрова и еволюцията на токсините, насочени по-скоро към влечугите, отколкото към бозайниците.

Разнообразието на вида може да е свързано с предпочитанията му за плячка. Като се има предвид големият брой видове гущери в Австралия, тези змии може да се специализират в ловуването им. Това означава, че до шест или седем вида плъзгачи могат да съществуват съвместно в един географски регион, всеки от които разчита на различни видове гущери като основен източник на храна.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук