Уникални стари карти на света разкриват каква е била представата ни за него (СНИМКИ)
Когато първите хора на Земята погледнели в далечната шир, не можели да си представят колко голяма площ всъщност е скрита от очите и съзнанията им. Техният свят бил земята, която ги заобикаля и храни – нито повече, нито по-малко.
На някакъв етап от историята е съвсем нормално древните цивилизации да се замислят колко далеч от очите им всъщност се простират земите.
Когато това време настъпва, хората започват да правят карти в опити да изобразят какво за тях е целият свят и колко голям е той.
Ето и 15 древни карти, които показват как предците ни са виждали света:
Най-стара известна карта на света
е от Вавилон и датира от 600 г. пр. Хр.
Тя изобразява Вавилон в центъра на света и не се разпростира по-далеч от крайните точки на Месопотомия. Вавилонците смятали, че светът е кръгъл и заобиколен от „горчивата река“, а над нея има седем острова, изобразени като точки, за които се смятало, че никога не могат да бъдат достигнати.
Картата на света на Хекатей от Милет
датира от около VI в. пр. Хр.
В нея Хекатей разделя света на три части – Европа, Азия и Либия, разгърнати около Средиземно море. Неговата представа за света е, че той е объл и е обграден от океан.
Картата на Посидоний
се смята, че е от II в. пр. Хр. Тя представя древногръцкото виждане за света и откритията на Александър Македонски.
Секст Помпоний също създава карта
през 43 г. сл. Хр. Той повтаря разделението и вижданията на математика Ератостен, който през III в. пр. Хр изобразява Азия по-обширно.
И като всички изследователи по това време показва вижданията си за разположението на Каспийско море, Северния океан, Персийския и Арабския океан (Персийския залив и Червено море).
Картата на Птолемей от 150 г.
Птолемей първи добавя паралели и меридиани в своята карта, както и координати чрез математически изчисления. Той прави три опита за изобразяване на света, всеки от които е по-успешен от предходния.
Източник: Wikipedia
Пойтингеровата карта
Смята се, че оригиналът е нарисуван през IV в., въпреки че картата е прерисувана през XIII в. Тя изобразява мрежата от пътища в Римската империя. Размерите ѝ са изключително големи – на дължина се простира от Пиренейския полуостров и достига до Индия, а в центъра на света е Рим.
Модел на света от Козма Монахът
Картата е датирана от VI в. и изобразява света плосък. Над него има небе, нарисувано като гръд, и рай, който бди над него
Карти "T и O"
Първата от тях е създадена то Исидор Севилски през VII в. В тези карти светът е разделен на три равни части – Азия, Европа и Африка, а в тях Йерусалим е в центъра.
Източник: Wikipedia
„Т“ в картите се явява Средиземно море, разделящо света на три, а „О“ е заобикалящият океан
Източник: Vesti.bg.
Последвайте ни
0 Коментара: