Кожестата морска костенурка, едно от най-големите влечуги в света, срещани обикновено в тропическите райони на океаните, достигаща 2,5 метра дължина и 700 килограма тегло, беше видяна за първи път в Босфора, пише Марица бг

Недим Юзсевен, който е капитан на туристически кораб в Босфора от 10 години, неотдавна видял голям обект в морето по време на обиколка по обед. 

Капитанът първо си помислил, че може да е гума, но когато се приближил до нея, осъзнал, че това е много голяма костенурка, която никога преди не е виждал. Той записа тези уникални кадри с мобилния си телефон и ги сподели в социалните мрежи.

Специалисти, след като видяха снимките в Интернет, заявиха, че въпросния вид костенурки са снимани за 14-ти път в Турция, но преди това те са били в Средиземно или Егейско море.

Ст.н.с. доц. Арда Тонай от факултета по водни науки, Катедра по морска биология и вицепрезидент на Турската фондация за морски изследвания, определи, че това е кожеста морска костенурка (Dermochelys coriacea), която никога преди не е била виждана в Мраморно море или Босфора.

Тонай се срещна с капитан Недим Юзсевен за да се увери, че това е именно този индивид, който се смята за едно от най-големите дълбоководни влечуги в света. 

Тонай сподели: "Кожестата костенурка е един от седемте вида влечуги, живеещи в морето. За разлика от останалите, гърбът й е покрит с кожа.

Този ​​вид може да достигне дължина от 2,5 метра и тегло от 700 килограма. Капитан Недим вижда и записва този вид на уникално място, край бреговете на Балталиманъ, докато пътува в Босфора. Това означава, че скоро ще бъде видяна и в Черно море. 

Този вид всъщност е космополитен по целия свят, но е разпространен най-вече в тропическите и субтропическите региони. Този вид снася яйцата си предимно в Карибите и идва в европейските и средиземноморските води с цел хранене.

Тази костенурка е достигнала до тук, в резултат на глобалното затопляне на климата и морските води. 

Тук говорим за вид, които се храни предимно с медузи. Тази костенурка е дошла тук, докато е последвала медузите, разпространили се тук в изобилие поради изменението на климата. Така ще достигне и до Черно море.

Изненадващото тук е, че гигантската костенурка е наблюдавана в такъв тесен воден път като Босфора, където се осъществява най-натовареният морски трафик в света.

Фактът, че тази тропическа морска костенурка е тук, е индикация, че тя е прекосила и Дарданелите. „Следователно това е най-северният научен запис в Средиземноморския басейн.“

Капитан Недим Юзсевен, който записа изображението, заяви, че първоначално не можал да разбере какво е то, когато го е видял в морето. „Първо си помислих, че е гума. След това видях, че вдигна глава. Костенурката беше поне 1,5 метра.

Когато се приближих, видях гръб, покрит с кожа. Никога не съм виждал нещо подобно. След ката споделих снимката, Арда ми каза, че това е много рядък вид и че е наблюдавана за първи път в Босфора", заключи той.