Психолозите са установили и че домашните животни оказват положително въздействие върху психиката и организма на своите притежатели.

Настроение

Когато хората си спомнят за своите любимци, се повдига настроението им, нормализира се сърцебиенето и се снижава нивото на стрес. А когато човек гали своя питомец, в организма му се произвежда хормонът окситоцин, който също го кара да забрави за стреса.

Неуверените в себе си хора да си завъдят хамстери, мишки или зайци, съветват изследователите. Гризачите помагат в преодоляването на затвореността и комплексите, като намаляват тревогата и агресията. Рибките нормализират нервната система.

Избухливи

Избухливите, психически неуравновесени хора трябва да си имат аквариум. Рибките са най-добрите съквартиранти за хора, страдащи от неврози и депресии.

Птиците повишават настроението

При чести неврози, гастрит и язва на стомаха е полезно просто да си поседиш до клетката, да слушаш мелодичните трели и да наблюдаваш птиците. А вълнистият папагал облекчава болките в сърцето.

Котките са полезни за храносмилането

Късокосместите котки лекуват болести на стомашно-чревния тракт и пикочо-половата система, а също избавят собствениците си от негативната енергия. Още котките са способни да ви подарят истински сеанс по иглотерапия, когато пуснат нокти и дразнят рефлексните зони.

Терапия с коне се използва за рехабилитация на хора с травми на гръбначния стълб, помага при атрофия на мускулите, синдром на Даун и церебрална парализа. Изключително добро влияние има общуването с коне при деца с психични заболявания и аутизъм. Язденето на кон е полезно и при хиперактивност и повишена нервна възбудимост.

Кучетата карат своите собственици да се движат повече. А всекидневните разходки на свеж въздух се отразяват положително на сърдечносъдовата система. 

Десетки изследвания са правени досега за ползите от общуването с делфини, но засега само насочени към плуването заедно с тях . Според световни експерти плуването с делфини е много полезно за деца, които имат нарушения в развитието си.

То помага при нарушения на речта, нервни заболявания, хронични болести, психоматични разтройства, ДЦП, заболяване на опорно-двигателния апарат, синдром на Даун, дисфункция на мозъка и др.