От починалите ни родители имаме наследство - земеделска земя и къща с дворно място. Брат ни почина преди тях. Единственият му син е осиновен още като малолетен и носи друга фамилия. Сестра ми почина след майка ми и баща ми, остави наследници - деца. Има ли право на законен дял синът на брат ми? Как мога да получа полагаемото се от родителите ми наследство, при положение че наследниците на сестра ми не се интересуват от него? Нямам нужните данни, за да се снабдя с удостоверение за наследници, и не мога да дам моя дял под аренда, за да получавам рента. Възрастна съм, с минимална пенсия, не мога да пътувам и да издирвам останалите наследници? Данка ДОБРЕВА, Дряново
Удостоверението за наследници се издава само на човек, който има качеството на наследник. Процедурата започва с подаване на молба-декларация от молителя до кмета на общината, където е бил последният постоянен адрес на наследодателя. Справката се прави по регистрите за починалите лица.

Молителят посочва своя наследодател и какви законни наследници е оставил, тези, за които има сигурни данни, без да се позовава на някакви документи. Задължително обаче към молбата се прилага препис от акта за смърт на починалия наследодател. Служителите в общината проверяват, по регистъра на населението, достоверността на данните. Ако се установи, че са вписани като наследници по закон лица, неотговарящи на предвидените в Закона за наследството (ЗН) условия, те се заличават. Когато се види, че в молбата декларация не са вписани от молителя лица, които съгласно ЗН са наследници на наследодателя, те се вписват в удостоверението за наследници. 

Нормалният източник на отношенията между родители и деца е биологичният произход, но такива могат да бъдат създадени и по юридически път чрез осиновяване. То възниква непосредствено от съдебното решение, издадено след преценката на съда за неговата целесъобразност. По този начин се създава семейна връзка, отношения между родители, деца и други сродници. Осиновяването, както и кръвният произход създава първичната връзка родител - дете, която се разраства в система от родствени връзки. За вас е важно да знаете, че осиновеният ви племенник не е наследник на кръвния си дядо. 

Разполагате с документ за възстановяване собствеността на наследодателя ви. Ще се снабдите и с удостоверение за наследници, а след това, въпреки че нямате документ за собственост на ваше име, не намирам пречка да използвате предвидената възможност в Гражданския процесуален кодекс (ГПК) да установите пред нотариуса своето право. Когато собственикът не разполага с надлежни писмени доказателства или те не са достатъчни, нотариусът извършва обстоятелствена проверка за придобиване собствеността по давност чрез разпит на трима свидетели, по възможност съседи на имота. От техните показания нотариусът следва да установи, че вие упражнявате фактическа власт безпрепятствено и непрекъснато върху наследствените имоти в продължение на повече от 10 години. Въз основа на тези гласни и писмени доказателства нотариусът с постановление решава дали да издаде нотариален акт за собственост върху недвижимия имот. 

Щом ви е трудно сама да се разпореждате с имотите, упълномощете някой близък човек да урежда нещата от ваше име и за ваша сметка. Справедливо ще бъде да го възнаградите за труда му, ако сега сте в невъзможност, то след като отдадете земите под аренда и започнете да получавате рента. 

Съветвам ви своевременно да ангажирате адвокат, за да може по-бързо и по-добре, без опасност от последващи проблеми, да получавате спокойно рентата.