„Оркестърът без име“ надживя диригента си (СНИМКИ)
Режисьорът на най-гледания български филм си отиде тъжен и самотен
Към диригента обаче съдбата не е така благосклонна, както към „чедото му”. Той не само си отива млад, но и малко самотен и забравен. Дошли са други времена. Демокрацията ражда нови герои. Интересите й са други. Не й е до кино.
Така чакълест и стръмен е пътят, по който Людмил Кирков тръгва в киното. Дълго не му дават да снима. После „Кратко слънце” е спрян от екрана след статия във вестник “Литературен форум”. Млад мъж, който не премълчава неприятни истини за времето, в което тържествува социализмът, не е герой за показване. Дори и на кино. Затова го убиват : и на екрана и извън него.

Георги Георгиев-Гец в "Селянинът с колелото“
Как вълкът да бъде сит и агнето цяло, мислят кинематографичните шефове. И измислят нещо, за което милиони зрители трябва да им благодарят. Те решават Людмил Кирков да се откъсне малко от острата социална тематика и да се захване с нещо по-леко. Станислав Стратиев, по чийто сценарий е и „Кратко слънце”, вече има история в главата си. Дори споделя със своя съученик от гимназията актьора Николай Николаев: Абе, пиша сценарий за филм, в който ще се разказва как музикантите от един оркестър търсят пътя към славата. Така Бате Николай става Джани Леопарди, който според началния замисъл е трябвало да бъде сръбски сутеньор. Направили го италианец, за да не се сърдят западните ни съседи. Людмил беше особен. Пословичен със своята скромност. Умен режисьор и добър човек, твърдят хората, които са били близки с него. Той се притеснявал, щом хората на улицата го познаели, заглеждали и споменавали името му. В такива случаи бързал да се скрие на тихо, закътано място, като повтарял непрекъснато: Какво пък толкова.
Човек, който обича актьорите, цени свободата им и таланта им и не се притеснява да ги направи съавтори на филма. Такъв бил Людмил Кирков. В сценария сцената със счупената кола, в която участват Мамалев, Поппандов и Бате Николай била само маркирана съвсем накратко. Те обаче се оказали страхотни импровизатори, така се разиграли, че не можели да спрат. И вместо да ги спре, режисьорът се смеел и подхвърлял: Има сценарий, кажете поне една дума от него.
В телевизионно предаване, посветено на филма, Катя Евро, за която „Оркестърът без име” е дебютът й в киното, разказва с какво търпение и внимание Кирето, както го наричат колегите му, се е отнасял с нея. В една от сцените, обидена от Поппандов, тя трябвало да се разплаче. Нищо подобно. Докато гледала колегите си зевзеци, на нея й ставало все по-смешно. Кирков търпеливо чакал и като разбрал, че нещата няма да станат по естествен път й дал капки, които предизвикват сълзи, та всичко завършило по най-добрия начин.
Първата прожекия на „Оркестъра...” била във Враца. Публиката много се радвала и това било донякъде обяснимо. Кирето бил гордостта на родния си град. Във Велико Търново еуфорията била даже още по-голяма. Хората виждали, че в този филм има нещо специално. Че историята е много тяхна. Та още тогава станало ясно, че този филм ще го бъде. Но, че чак толкова, никой дори не мечтаел. Жоро Мамалев забелязал, че след като афишите за лентата засипали София,а билетите по киносалоните свършвали за часове, изведнъж станал много популярен. Вървял по „Витошка” и всички го заглеждали. Това в началото го притеснявало. Страхувал се, че има някакъв дефект по тоалета му. После се усетил, че е заради филма. Птичката била кацнала на рамото му и той успял да я хване.
В началото на деветдесетте години Станислав Стратиев бил готов с продължението на историята. Тогава киното изживявало най-тежката си криза. Людмил Кирков вече се бил затворил в някакъв свой свят. Бягал не само от киното, но и от живота. Явили се други мераклии да снимат историята. Катя, Велко Кънев и Жоро Мамалев отишли да го питат как да постъпят. Той само широко махнал с ръка: Деца мои, снимайте, направете каквото трябва. Те обаче решили за първи път да не го послушат. За да е чиста съвестта им пред паметта му.

Илия Костов, кинорежисьор:
Исак ГОЗЕС
Последвайте ни
Абе не беше лош този филм "Оркестър без име", но биеше доста на мухъл относно музикалната си страна. Като лека комедия, връщаща ни 10г. назад във времето, се ядваше, но като траверс на 80-те години - не пасваше. Оценявам го и сега като "ретро" и обичам да го гледам - развлекателен е. Ако обаче го вземем по същество, филмът показва едно ниво под кръчмарските оркестри, за които имаше поне категоризиране. А на това ниво правене на музика няма, има възпроизвеждане. За пари. А филмът свърши много парадоксално: след края на сезона те ... остават?? Къде ? С каква кауза? Многопочитаемият режисьор имаше една многоповтаряема грешка - Филип Трифонов. Тази кисела физиономия с осанка на драгомански чобанин убиваше всяко удоволствие от филма. Така беше и като игра с Коканова, така стана и с "Оркестъра". За капак дойде и Вили Кавалджиев с финалната песен ... боже, боже. Него само Джо Кокър би могъл да го слуша. Ще завърша с това, че много неща не ми харесаха в този филм, но обичам да го гледам и сега.
много селски филм , има много по-хубави бг филми , 'Авантаж' , ' Инспекторът и нощта' , 'Бариерата' , да не изброявам
филма си е художествено копие на бьлгарската действителност Показа какво младите хора ги вьлнува Един иска да бьде известен друг се бори да намери своето щастие Като се ожени по-сметка и избяга с италиянеца Катито Евро Голямата бьлгарска душа на Димитьр Манчев и Мамалев Готови да помогнат на изпадналите в беда Един великолепен образ на бьлгарите по това време Наивни простодушни не готови да видят коварството далаверата и изгодата на другия западен модел на живот Разбира се не сьм кинокритик като моите идоли Атанас Свиленов и Георги Стоянов -Бигор Бяха класически кинокритици Слушах ги в сьбота вечер от 21 и 30 през далечните 70 години на 20 век По програма Хоризонт Спомени от детството Моята оценка за филма -великолепен с живи образи сценарий големи актьори Нищо общо с холивудските тьпи клишета струващи милиони -след гледането им Душата ви остава празна заради изгубеното време Така че филма си заслужава гледането