Сарафов с ключова заповед, свързана с отнемането на коли на пияни и дрогирани шофьори!
Главният прокурор обръща внимание, че окончателното отнемане на автомобили става само след решение на съда
В навечерието на първия учебен ден, и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов с важни указания до прокурорите, свързани с конфискацията на автомобили на пияни и дрогирани шофьори.
Обвинител №1 дава насоки за унифициране на практиката на прокурорите в цялата страна по казусите, при които след последните промени в Наказателния кодекс, полицията получи правото да изземва автомобилите на шофьори, които управляват превозно средство след употреба на алкохол и наркотици.
Сарафов обръща внимание, че окончателното отнемане на автомобили става само след решение на съда.
Ето какво съобщиха от прокуратурата:
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов утвърди методически указания до прокурорите в цялата страна във връзка с измененията и допълненията на Наказателния кодекс за престъпления по транспорта, влезли в сила на 04.08.2023 година.
Указанията имат за цел организационно и методическо подпомагане в практиката при законосъобразното прилагане на разпоредбите относно управлението на превозно средство след употреба на алкохол, наркотични вещества или техни аналози.
С тях законодателят е предвидил обезпечаване на отнемането в полза на държавата на превозно средство, послужило за извършване на престъпление, или присъждане на неговата равностойност в случаите, когато водачът не е собственик.
В указанията се обръща внимание на своевременното събиране на доказателства по досъдебните производства за превозното средство, послужило за извършване на престъпление, за неговата собственост, стойността му и имущественото състояние на обвиняемия, както и на усложненията, които биха могли да възникнат при изясняване на тези обстоятелства. Разяснено е в кои случаи превозното средство следва да се приобщи като веществено доказателство по досъдебното производство и кога това не се налага.
„Превозното средство следва да бъде внимателно огледано, описано в съответния протокол и фотографирано, като се вземат мерки да не се повреди или измени, включително да се запечата и посочи място за неговото съхранение, съобразно с предстоящите действия по разследването“, се посочва в методическите указания.
Препоръчва се да се преценява съобразно конкретната ситуация необходимостта приобщеното като веществено доказателство превозно средство да се съхранява до приключване на разследването.
В указанията се акцентира и на мерките, които прокурорите могат да предприемат за обезпечаване на отнемането на превозни средства и на наказанието глоба.
Една от тях е да се отправя своевременно искане до съответния първоинстанционен съд, съобразено с тълкувателната практика на Върховния касационен съд. Изброени са конкретни случаи, при които следва да се отправят искания за обезпечения с оглед бъдещо присъждане на равностойността на превозното средство в полза на държавата или за обезпечение на наказанието глоба.
Незабавно след налагането на обезпечителни мерки, респективно след извършване на съдебно-оценителна експертиза, прокурорите трябва да преценяват възможността за връщане на иззето превозно средство, когато то не е собственост на дееца или той е съсобственик с други лица.
На административните ръководители на апелативните прокуратури е указано да създадат организация за проучване и анализ на практиката на прокуратурите и съдилищата в съответния район във връзка с прилагането на разпоредбите на Закона за изменение и допълнение на Наказателния кодекс и при констатиране на неправилна или противоречива практика да сезират Върховната касационна прокуратура.
Пълен текст на методическите указания е публикуван на интернет страницата на прокуратурата и може да видите в прикачения файл.
Методически УказаниИ. ф. главен прокурор утвърди методически указания по прилагането на измененията на НК,... by Blitz bg on Scribd
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук
Последвайте ни