Учени от Австралия са разработили начин за производство на зелен водород директно от морска вода, предава Нова тв.

При този процес течността дори не се подлага на обезсоляване, което е скъп и замърсяващ околната среда метод. Водородът е важен и широко разпространен както за задвижване на автомобили, така и за производство на електроенергия за отопление. По-голямата част от него в момента се добива от изкопаеми горива.

При този процес обаче се отделят милиони тонове замърсяващ околната среда въглероден диоксид. А изменението на климата допълнително изостря нарастващата криза с изчерпването на прясната вода. 

"Запасите от прясна вода, с които разполагаме, са много ограничени, а за производството на един килограм водород са ни необходими 10 килограма вода", разказва Насир, който е част от екипа. 

При тези обстоятелства производството на водород в такъв мащаб просто не е устойчиво.

"Затова трябва да намерим алтернативни начини. Търсихме повече от седем години и открихме, че морската вода е най-добрият вариант", продължава Насир.

След като екипът събере морската вода, той използва електролизатор, за да раздели водата директно на двата й основни елемента - кислород и водород.

"В момента няма друга възможност, за да декарбонизираме нашето общество. Ето защо смятаме, че нашата технология е голям пробив", продължава изследователят.

Сунита, която също е част от експеримента казва, че държавите признават, че за да постигнат целите си в областта на климата, ще им е необходима молекула без въглеродни емисии. Тя допълва, че този елемент предлага необходимата гъвкавост за множество приложения.

Зеленият водород заема централно място в усилията за по-чисто енергийно бъдеще на много държави по света, включително САЩ . А екипът от учени на Насир се нарежда сред многото, които смело се включват в надпреварата за намиране на устойчив източник на гориво за света.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук