Заради прогнозите за евентуален нов голям военен конфликт на Балканите Сърбия се въоръжава ударно. Министърът на външните работи на Сърбия Александър Вулин обяви закупуването на нови руски системи за противовъздушна отбрана „Панцир“. 

„Получихме „Корнет“-ите. Получихме танкове, бронетранспортьори (БТР), купуваме нови „Панцир“, каза Вулин по време на преговорите с руския министър на отбраната Сергей Шойгу.

Други подробности не се съобщават към момента.

Вучич заговори за супер оръжие след среща с Путин

Сърбия очаква до края на годината да получи доставка на руски противотанкови ракетни комплекси „Корнет“. Това обяви държавният глава на западната ни съседка Александър Вучич след срещата с руския президент Владимир Путин в Сочи, проведена в края на ноември.

„Панцирь-С1“ представлява зенитен ракетно-артилерийски комплекс с малък радиус на действие, разположен на верижно шаси, колесно шаси камион, ремарке или поставян стационарно. Управлението се води от двама или трима оператори.

Противовъздушната отбрана се осъществява от автоматични оръдия и управляеми ракети с радиокомандно насочване с инфрачервено и радиолокационно проследяване.

Комплексът е предназначен за защитата на малоразмерни обекти от средствата за въздушно нападение (както пилотируеми, така и безпилотни). Освен това комплексът е способен да води борба с лекобронирани наземни цели, а също и с жива сила на противника.

Особеността на комплекса „Панцирь-С1“ се състои в съвместяването на многоканална система на засичане и съпровождане на целите с ракетно-артилерийското въоръжение, създаващ плътна зона на прихващане на цели по височина (минимална) от 0 м и по далечина (минимална) от 200 м. Досегаемост по височина 15 км, по далечина 20 км, даже без външна поддръжка.

Времето за реакция на комплекса е 4 – 6 секунди; 1,5 секунди между пусковете на ракетите както и захващането на целите от системата.

Броя на едновременно обстрелваните цели в полето ±45° е четири. В ±90° – две.

Максималната скорост на захват е равна на 10 цели в минута.

Минималната ЕПР за комплекса е 2 – 3 см². Това позволява да се фиксират малоразмерни разузнавателни БПЛА с близко действие.

През 2014 г. в рамките на учения е потвърдена възможността да се унищожи от комплекса, работещ в движение, цел със скорост 1000 м/с.

Модулният принцип позволява да се разполага системата на произволно шаси, в т.ч. на гъсеничен движител.

Стойност

Според данните от известните договори, цената на един ЗРПК „Панцирь-С1“ при експортни доставки е 13,15 млн. щатски долара до 14,67

Съществува по-проста и по-евтина версия на „Панцирь-С1“ за експорт, която съдържа само оптико-електронната система за управление на огъня.