Китайският луноход "Юту-2", след като беше принуден да работи в режим "заспиване", поднови работата си и откри необичаен камък на лунната повърхност. 

Екипът за управление на движението на Yutu-2 му е дал името "етап" (километров полюс). Според изследователите този удължен камък трябва да бъде разгледан по-внимателно.

Необичайната находка предизвика интереса на много изследователи на естествения спътник на Земята. Например ученият от програмата на НАСА Дан Мориарти съобщи, че обект на лунната повърхност стърчи от почвата под формата на фрагмент и това е много необичайно.

Освен това ученият отбеляза, че формата на камъка говори за относително скорошното му появяване на лунната повърхност.

Мориарти предположи, че скалата е резултат от изхвърлянето на близкия кратер с удар. Като част от космическата мисия Chang'e-3, първата китайска сонда кацна на Луната през 2013 г. и работеше на повърхността й около три години. В началото на 2019 г. сондата Юту-2 беше пусната от частта на Луната, скрита от земните жители, за да замести изтощения ресурс. Поради подобрената му производителност изследователите са го нарекли „роувър“ или „роувър“.

Превод и редакция: БЛИЦ