От NASA заявиха, че около нашата Слънчева система има стена от разтопена плазма, която я отделя от междузвездното пространство. Това съобщава изданието Nerdist. 

Оказало се, че когато космическата сонда Voyager 2 продължила да се движи извън пределите на Слънчевата система, датчиците на апарата са отчели, колебаеща се между 49 и 427 градуса по Целзий температура. 

Учените съобщават, че въпреки показателите със сондата всичко е наред, но тази бариера от плазма поставя под заплаха бъдещето на неговата междузвездна мисия. 

 


Ще успее ли Вояджър 2 да напусне окончателно пределите на Слънчевата система? 

Откритата от сондата на НАСА плазмена бариера се създава от слънчев вятър, който идва от нашето светило. Затова учените са достигнали до извода, че Voyager 2 все още не е навлязъл в междузвездното пространство, а е заседнал в преходен етап, където температурата на заобикалящото го пространство се е нажежила до неочаквано високи величини. 

Изследователите засега не знаят, дали температурата ще се повишава и занапред и ще успее ли сондата да я издържи. 

Някои изследователи изказаха предположение, че сондата, най-вероятно, няма да успее да напусне границите на слънчевата система. Работата е там, че колебанията в температурите говорят за това, че апаратът на НАСА тепърва започва да навлиза в тази плазмена бариера, а какво го чака занапред - е трудно да се предвиди. Никой не знае колко точно е дебелината на тази бариера. 

Откритата стена от гореща плазма може да промени данните за космоса 

Може да се окаже, че бариерата от плазма изкривява данните за заобикалящото ни космическо пространство и ние имаме неверни представи за него - неговите физични свойства, включително разстоянието до обектите или техните размери. 

Дадената ситуация говори за това, че човечеството и в момента не знае какво точно се намира зад пределите на Слънчевата система и всичките планове за колонизация на планети може да се окажат пред заплахата от провал.  

Превод и редакция: БЛИЦ