В няколко авторитетни западни издания, специализирани във военна тематика, се появи информация за успеха на руските конструктори в разработването на така нареченото електромагнитно оръдие. 

Така, по-специално, изданието Military Watch пише:

„Успешното разработване на EMI оръдието ще осигури на Русия революционно оръжие, което е много ефективно срещу различни цели – от самолети до радарни инсталации.

И което е важно, казва американският военен експерт, написал статията, „опасността от новите руски оръжия е, че те могат успешно да се използват в космоса“.

Анализаторите на Air Force Technology са съгласни с последното твърдение, като отбелязват, че „руските EMI оръдия, монтирани на самолети, значително увеличават бойните способности на руските въздушно-космически сили, тъй като с тях самолетите са в състояние да заслепят отбраната на НАТО и да изгорят безпилотните самолети “.

Какво съобщи Министерството на отбраната на Русия

Трябва да се има предвид, че шумът в западната военна преса започна след доклада на руското министерство на отбраната, в който се съобщава за успешното тестване на нови оръжия. По-специално беше заявено, че новите руски електромагнитни оръдия по време на тестовете са "изгорили без възможност за възстановяване" различни устройства на земята и безпилотни летателни апарати във въздуха.

„В същото време обхватът на гарантирано унищожаване на цели от прототипите на руските електромагнитни оръдия като част от полеви изпитания е увеличен до 10 км“, каза Министерството на отбраната, като подчерта, че „унищожаването на самолети на противника на разстояние 10 km се осигурява чрез изгаряне на електронни компоненти и тяхното бордово оборудване".

Американците също имат EMI, но с доста по-ниска мощност

Военният експерт доктор на техническите науки Владимир Ковальов обясни, че поражението, причинено от EMI оръдие , е коренно различно от потискането на вражеската електроника от системата за електронна война (РЭБ):

„Повечето съвременни системи за електронна война могат да потискат електрониката на разстояние от няколкостотин километра. Въпреки това, те имат непропорционално по-малка мощност, не дезактивират устройства, докато EMI оръдията унищожават оборудването на физическо ниво, тъй като използват като увреждащ фактор електромагнитно излъчване със свръхвисока честота, наричано още електромагнитен изстрел.

Излъчването на електромагнитното оръдие нагрява целта до изключително високи температури за части от секундата.

Според Ковальов американците не са очаквали "такава пъргавина" от руските учени и конструктори, поради което са се притеснили:

"В края на краищата те ни изпревариха в това отношение за дълго време, но техните оръдия EMI стреляха на разстояние само един и половина до два километра. И тогава изведнъж ръководството на Пентагона открива, че руските оръжия удрят на десет при изпитанията”, казва военният експерт.

Според него преди около 10 години нашите учени са успели да направят сензационен пробив:

Група, ръководена от академик Генадий Месяц , успя да създаде генератор, който излъчва много кратък и мощен импулс - той достига милиарди ватове, което е сравнимо с мощността на атомна електроцентрала.

„Това е повече от 10 пъти по-високо от чуждестранните постижения и ръководството на Пентагона има за какво да се замисли на фона на толкова неприятни новини от руски военни конструктори“, обобщава Ковальов.