Мистериозна снимка, дело на великотърновския инженер Кирил Попов, лекува стрес и преумора. Свойствата на мистичната фотография са доказани по научен нас научен експеримент, пише в „Борба“.

Покойният великотърновец още приживе беше известен със своите изобретения, а фототерапията е била другата му страст.

 

Въпросната снимка е правена през 90-те години на миналия век, а през 1998 г. печели златен медал на международното изложение East-West Euro Intellect за иновации на български и чуждестранни изобретатели.

Тогава инж. Попов на шега решил да участва и занесъл свои фотографии. Председател на журито била инж. Сия Медникарова, а неин заместник бил французин.

Самата снимка била детайлно проучена от журито и било установено, че подобно изображение до този момент не било правено в света.

Експертите били категорични, че фотографията действително има терапевтични свойства, затова златният медал бил връчен на инж. Попов. За да стигне до точния кадър, той изщракал 750 пози в тогавашните цветни летни. От тях подбрал само 40.

Всички фототерапевтични снимки на покойния великотърновски инженер са правени в райони с високи енергийни полета, включително и наградената със златен медал.

Той още приживе отказва да каже какво точно е снимано, защото всеки човек открива нещо в изображението. Това е и тайната на фотографиите, защото по този начин действат релаксиращо.

Едно е сигурно – снимката е правена в България, около район с манастир или параклис. По всяка вероятност е снимана вода или речно дъно. За нея е разказвал, че е състояние на родната ни природа, което се запечатва в един-единствен миг и след това изчезва завинаги.

НА СВОИ ПРИЯТЕЛИ ИНЖ. ПОПОВ ОБИЧАЛ ДА СПОДЕЛЯ, ЧЕ ЦЕЛТА НА ФОТОТЕРАПИЯТА Е ДА ПОКАЖЕ НЕРЕАЛНОТО В РЕАЛНОТО И ОБРАТНОТО.

Според него една снимка ставала терапевтична в мига, в който човек я припознае като такава. Затова и изображенията действали строго индивидуално на всеки.

Великотърновецът обичал да прави и снимки по време на слънчеви затъмнения, за да улови мигове от природата, които могат да бъдат видени само когато слънчевият диск бъде закрит.

Още приживе инж. Попов мечтаел да издаде наръчник за фототерапия с участието на лекари и психолози. Самият той 20 години изследвал как снимките въздействат върху различни хора с разнообразен социален статус.

На близките си хора споделял, че чрез фотографиите човек може да избяга за известно време от напрегнатия свят и трудното ежедневие. Те въздействат най-вече на нервната система и могат да успокоят напрежението. Инж. Попов твърдял, че такива снимки могат да бъдат и като икони вкъщи и винаги да се притекат на помощ при нужда.

Великотърновският изобретател е роден през 1950 г. в село Ресен. Още в първи клас началната му учителка забелязва прецизността, с която успява да начертае две прави линии.

Тя вижда как нейният ученик използва молива си като помощно средство. На родителската среща съветва бащата на малкото момче да му даде повече неща, с които да се занимава. Едно от най-известните му изобретения е зарядно за телефон, което се захранва от хамстер.

Инж. Кирил Попов напусна този свят през 2018 г., а до последно беше служител в Областна администрация.