Немски учени обясниха защо птиците нямат зъби
Съвременните птици имат човка без зъби, каквато са притежавали някои динозаври през мезозоя (251 милиона години пр. Христа - 65 милиона години пр. Христа). Бяха предложени редица хипотези, за да се обясни появата на човка без зъби у птиците. Някои учени са на мнение, че изчезването на зъбите позволило да се намали теглото на главата и да се улесни полетът.
"Това обаче не обяснява защо някои месоядни динозаври през мезозоя, които не можели да летят, нямали зъби, а човка", заявиха учени от университета в Бон, Германия.
Най-често приеманата теза за изчезването на зъбите е свързана с промени в хранителния режим у птиците. Това улеснило оцеляването им при масовото измиране на видове преди 65 милиона години, предизвикано от падане на астероид, който променил климата на планетата.
Учените от университета в Бон предложиха нова хипотеза, свързана със стратегията за репродукция на динозаври птици и продължителността на инкубационния период на яйцата.
Новата хипотеза е базирана върху неотдавнашно изследване на американски палеонтолози, които констатираха бавния инкубационен период на динозавърски яйца.
Той продължавал няколко месеца, като този при примитивните влечуги, докато продължителността му при съвременните птици е значително по-кратка, от десетина дни до няколко седмици.
Причината за това е в зъбите - при динозаврите поникаването им отнемало около 60 процента от времето, свързано с инкубационния период. "Ембрионът трябвало да изчака в яйцето да приключи поникването на зъбите", поясниха учените. Яйцата са предпочитана от хищниците плячка.
Съкратеният инкубационен период, позволяващ по-бързо излюпване на пиленцата, осигурил важно еволюционно предимство. Резултатите от изследването са публикувани в Biology Letters.
Последвайте ни
1 Коментара: