През 2019 г. в статията „Крилати роботи-убийци“ описах еволюцията на атакуващите дронове в САЩ - от първото изпитание на 16 февруари 2001 г. на дрона МКу-1В “Хищник” (разузнавателен дрон от 1994 г., набързо преобразуван в ракетоносец), след това пускането в експлоатация на атакуващия дрон МКу-Пи “Жътвар” през 2007 г., който след това избихиляди хора в Пакистан и Йемен и до развитието на дрона X-47B с изкуствен интелект, който кацна самостоятелно през юли 2013 г. на борда на самолетоносач.

Но след това тази дълга „история на успеха“ беше прекъсната. В крайна сметка Пентагонът се отказа от покупката на X-47B, въпреки че вече беше преминал успешно изпитанията. В допълнение към високите цени за нови дронове, общественият натиск също изигра огромна роля.

В САЩ активистите проведоха „месец на протест“ през април 2013 г., започвайки с демонстрации в цялата страна пред фабрики за бойни дронове и завършвайки при военновъздушна база “Ханкок” близо до Сиракуза, Ню Йорк, където са базирани безпилотните апарати.

В края на статията, публикувана през октомври 2019 г., накратко отбелязах за развитието на САЩ: „Сега проектът за изкуствен интелект за дронове е възобновен отново“. Шокиращи подробности за това обаче се появиха едва наскоро.

„Миналия август няколко десетки военни дронове и наземни роботи се издигнаха до небето и се придвижиха по пътищата на 40 мили южно от Сиатъл. Тяхната задача беше да намерят „терористи“, които се крият сред сградите”, се казва в статия, публикувана на 10 май 2021 г. от списание “Уайърд”. „В операцията участват толкова много роботи, че никой оператор не би могъл да ги наблюдава постоянно и отблизо.

Така че дроновете са били инструктирани да намерят и унищожат вражеските бойци, когато те самите сметнат за необходимо”, допълва изданието.

Видео на учението е публикувано на 19 септември 2020 г. от Агенцията за напреднали изследователски проекти в областта на отбраната (ДАРПА) на Министерството на отбраната на САЩ. Придружаващото видео изяснява:

„Изследователите на ДАРПА по програмата “Настъпателни роячни тактики” (НРТ) наскоро изпитаха множество автономни въздушни и наземни апарати на полигона “Леша” край Вашингтон, окръг Колумбия. Полевият експеримент е четвъртият от шестте планирани експеримента по програмата НРТ, който има за цел да създаде мащабни съвместни екипи на автономни системи, способни да поддържат сухопътни сили, действащи в градска среда.

ДАРПА вече публикува видеозапис на подобно учение от по-рано.

И така, на 7 август 2019 г. тя публикува запис на второто учение със следния придружаващ текст: „По време на второто полево изпитание по програмата НРТ, което се проведе във Форт Бенинг, Джорджия , групи автономни въздушни и наземни роботи изпитаха тактики в мисия за изолиране на градска цел. Точно както противопожарен екип огражда горящата сграда, те първо локализираха лицето от интереса и след това създадоха периметър около него”.

Както списание “Върдж” уточни тогава: „Във видеоклипа ДАРПА показа как неговите роботи анализираха два градски блока, за да намерят, заобиколят и обезопасят симулирана градска сграда. ДАРПА проведе своя тест през юни в Джорджия, използвайки както дронове, така и наземни роботи.

Демонстрацията беше част от програмата на ДАРПА НРТ, която е предназначена да ескортира малки пехотни части, тъй като те работят в гъсто населена градска среда и в крайна сметка може да се увеличи до 250 дронове и наземни роботи. Изпитанието през юни беше второто от шестте планирани, които според ДАРПА ще се усложнят”.

На 27 януари 2020 г. ДАРПА публикува видеозаписи от третото учение по НРТ в учебния център на Съвместните сили към лагер “Шелби”, близо до Хатисбърг, Мисисипи.

Досега тези дронове се използват изключително за мирни цели, например за създаване на триизмерна карта на района за военните. Но друго е важно - роботите работят напълно автономно, контролирани от изкуствен интелект. Както виждаме, задачите за „унищожаване на терористи“ вече се изработват.

От цитираната по-горе статия на “Уайърд”: „Генерал Джон Мъри, говорейки във Военната академия на САЩ преди месец, отбеляза, че ситуациите, в които ще участват рояци роботи, са причина за военните планиращи, политиците и обществото като цяло да помислят дали човек трябва да взема всяко решение за използване на летална сила в новите автономни системи. Мъри попита:

"Възможно ли е да се вземат 100 индивидуални уникални решения? Наистина ли е необходимо човек изобщо да бъде в тази система?"