Руски хакери са атакували германски политически партии в края на август. Според разследване на екип, съставен от журналисти на вестник „Зюддойче цайтунг“, телевизия NDR и радио WDR, атаката е с държавна намеса и целта й е била да се изнесе важна информация преди парламентарните избори догодина, съобщава БНР.
Между 15 и 24 август десетки политици и техни сътрудници са получили имейли, които уж идвали от щаба на НАТО в Брюкел, но към тях е бил прикачен шпионски софтуер.Според разследващите случаите най-вероятно става дума за руска хакерска атака. Германската информационна агенция ДПА съобщи, че хакерите са атакували най-вероятно по поръчка на руската държава, както вече се случи на два пъти – атаката срещу компютрите на Бундестага през 2015 година и срещу централата на управляващия ХДС тази пролет. Зад атаките и трите пъти стои група с името "Sofacy" или "APT28".
 
С поредната атака се занимават спецслужбите. Правителството в Берлин смята, че с хакерските атаки чуждестранни сили се опитват да шпионират и влияят върху германската политика точно преди изборите за нов парламент. Този път хакерите са проникнали в компютри не само на отделни политици, но и на цели политически крила – младежката организация на ХДС, Левицата и ХДС-Заарланд са сред засегнатите.
 
Случаят е толкова сериозен, че за него депутатите бяха информирани лично от шефа на Службата за защита на информационната техника Арне Шьонбом. Според него става дума за опит да се влияе върху общественото мнение, като се краде поверителна информация от партийните централи и се публикува манипулативно точно преди изборите.
 
Наскоро заради подобна атака Бундестагът подмени цялата си техника.