САЩ създават стратегическа ракета, способна да носи ядрена бойна глава
Обещаната по-рано програма на американското правителство за модернизиране на стратегическите ядрени оръжия започва да се оформя
Обещаната по-рано програма на американското правителство за модернизиране на стратегическите ядрени оръжия започва да се оформя. Американските военновъздушни сили публикуваха данни за нова междуконтинентална балистична ракета, която ще носи името ЛГМ-35A “Сентинел” (“Пазител”). Това е изключително важна програма за САЩ.
Състоянието на американските стратегически ядрени оръжия, меко казано, не е идеално. Накратко, ракетите “Минитмен”, които са на въоръжение в момента са остарели, невъзможно е да се произвеждат нови ядрени заряди по друг начин, освен от компоненти и материали от старите.
Освен това има загуба на част от технологиите, необходими за производството на ядрени оръжия. Забравено е как да се възстановят, износените, „уморени“ стратегически подводници и стратегическите бомбардировачи Б-52.
Всичко това, разбира се, не означава, че можете да вземете и да ударите Америка. Дори при хипотетично ниското ниво на надеждност на техните стратегически ядрени сили, техният ответен удар ще бъде ужасен и опустошителен.
Но американците все пак имат от какво да се страхуват. Този май ще отбележи точно една година от неуспеха на теста на тяхната междуконтинентална балистична ракета “Минитмен”, която не успя да напусне силозната пускова установка.
Американците обявиха старт в началото на март 2022 г., но след това казаха, че изстрелването е отменено, за да не се създава напрежение в отношенията с Русия по време на продължаващата украинска криза.
Звучи странно. В такива кризи силата обикновено се демонстрира, а не се крие. В резултат на това никой все още не знае със сигурност дали американските МКБР ще летят по команда или не. Със сигурност повечето от тях ще стартират успешно и ще стигнат до целта, но колко точно не се знае.
Всъщност с ядрените сили американците се справят горе-долу с балистичните ракети на подводници (“Трайдент-2") и в разумен срок е в ход създаването на бомбардировача Б-21 "Райдер" за замяна съществуващите.
Има въпроси относно другите компоненти на ядрената триада.
Подобна ситуация е неприемлива за световния хегемон. Следователно огромни, многомилиардни разходи за поправяне на положението бяха обявени доста отдавна. Новата МКБР е един от най-важните проекти в обновяването на американския стратегически ядрен арсенал.
Нова ракета и шансове за успех
Проектът първоначално се наричаше Сухопътно-базирано стратегическо възпиране (Ground Based Strategic Deterrent) - СБСВ. Проектът стартира през 2016 г., когато ВВС на САЩ (ВВС са тези, които експлоатират МКБР, в САЩ нямат отделни ракетни сили) издаде Заявка за предложения. Въз основа на този документ потенциалните разработчици на бъдещата ракетна система трябваше да внесат своите предложения във ВВС.
Година по-късно две компании, “Бойнг” и “Нортроп Груман” получиха договори за разработване на новата ракета. Първата струва 349 милиона долара, втората - 329. Разбира се, това трябваше да бъде само началото.
Обичайната американска практика, която позволява да се поддържа конкуренция между производителите и да не разполагат с различни системи в експлоатация за една и съща цел, е следната: конкурентите получават пари за разработване на перспективното военно оборудване едновременно, създавайки проекти, които се конкурират помежду си.
Според резултатите от тестовете някой отпада, "спечелвайки" инженерен опит по време на програмата. Победителят получава договор за доставка и често губещите компании се включват като подизпълнители.
Така американците успяват да имат и съвършена технология, и конкуренция във военно-промишления комплекс, и да поддържат стандартизацията във войските. Това е нещо, от което определено трябва да се поучим. С новата МКБР обаче нещо се обърка. “Нортроп” предприе "неспортсменски" ход.
През 2019 г. компанията купи “Орбитал” и я включи в холдинга си като “Нортроп Груман - Иновативни системи”. По забавен начин именно тази компания по това време беше единственият доставчик на реактивни двигатели с твърдо гориво за “Бойнг”! Участието в търга за "Бойнг" в подобни ситуации стана безсмислено, а"Нортроп Груман" де факто спечели поръчката още преди създаването на ракетата.
През 2020 г., след преглед на разработките по проекта, ВВС на САЩ подписаха договор с “Нортроп” за създаване на нова ракета. Две години по-късно станаха известни нейният индекс и име. Вече е известно, че първите бойни глави на “Пазителите” ще бъдат В87-0 с тротилов еквивалент от 300 килотона всяка, а от 2030 г. - В87-1 с еквивалент 475 килотона.
Какво знаем със сигурност за новата ракета? Засега само, че ще бъде на твърдо гориво и ще носи разделяща се глава с индивидуално насочващи се единици. Очевидно ракетата ще носи широк спектър от фалшиви цели и други средства за пробиване на противоракетната отбрана. Останалото може само да се предполага.
Ще получат ли американците нов продукт? По-скоро да, отколкото не. Съединените щати са един от световните лидери в ракетните технологии, разработвайки новата си балистична ракета със среден обсег на действие “Дарк Ийгъл” за по-малко от десетилетие. Нещо подобно очаква и "Пазителя".
Но са възможни и забавяния на проекта. Миналогодишният доклад на Службата за отчетност на правителството на САЩ относно ядрената триада съдържа твърдения, че редица критични технологии за изграждане на новата ракета не съществуват. Но би било глупаво да се вярва, че американците ще провалят тази задача.
Тестовете, насрочени за 2023 г., ще бъдат ключов етап в разработването на новата ракета. Ако те наистина се състоят през 2023 г. и се окажат успешни, тогава ще трябва да заявим, че всичко върви по план за американците, а от 2029 г.
“Пазителят” ще започне да влиза в експлоатация, където ще остане в различни модификации до 2075, според плановете. Ако има провал, тогава въпросите към американската индустрия относно способността да поддържа ядрено възпиране само ще се засилват.
Слабо звено
Но основният проблем на американците не е ракетата. Основният им проблем са боеприпасите. Тук се намира тяхната ахилесова пета. Дори за най-новата ракета са посочени стари бойни глави, разработени през 80-те години на миналия век.
Разбира се, те няма да бъдат взети само от складове. Това ще бъдат новосглобени продукти с актуализирани компоненти и почистени делящи се материали. Но тези материали ще бъдат взети от стари демонтирани бойни глави. И не всички компоненти на бойната единица ще бъдат направени от нулата.
Съединените щати също отделят много пари, за да пресъздадат възможността за производство на нови ядрени оръжия. Но засега нищо не се знае за резултатите. Също така не е известно доколко боеспособни ще бъдат съществуващите “Минитмен” до момента, в който започне производството на новата ракета.
Засега американците са изправени пред множество въпроси за бъдещето на техния ядрен арсенал, на които не могат да отговорят. Ще възстановят ли компетенциите си в производството на нови бойни глави, разработени от нулата?
Ще овладеят ли новата стратегическа подводница? Ще бъде ли създадена нова МКБР навреме? Ще оцелеят ли старите МКБР, за да бъдат заменени в боеспособнинови? Следващите няколко години ще решат всичко за американците.
И тук трябва да си зададете въпроса: не трябва ли да им пречим малко? Русия почти никога в историята не е провеждала реална, целенасочена и умишлена подривна дейност срещу Запада.
Изключение прави дейността на Коминтерна през 30-те години на миналия век, която може да се нарече "руска" с много труд. Всичко останало беше в най-добрия случай дребни пакости. Винаги сме изхождали от това, че рано или късно ще трябва да преговаряме със Запада.
Но сега изведнъж се оказа, че е невъзможно да се постигне споразумение със Запада. Няма ли да са по-добри позициите ни, ако американците никога не успеят да решат ядрените си проблеми? Нашите разузнавателни агенции може би трябва да помислят за това.
Александър Тимохин
Последвайте ни
5 Коментара: