В края на 2106 г. руският ВПК обяви готовността си да започне серийно производство на най-новата снайперска винтовка. В най-близко бъдеще тя трябва да се превърне в основното снайперско оръжие на руската армия и специалните служби.

"Точност", именно така оръжейните майстори нарекоха последната си разработка, която до голяма степен представлява нов за руската отбранителна промишленост образец стрелково оръжие.

Той от самото начало се е създавал като алтернатива на водещите западни модели. Още като прототипи, "Точностите" трябваше да превъзхождат с параметрите си австрийските и финландските винтовки, които традиционно са много популярни сред специалните части. Винтовката Т-5000, представена през 2011 г., разработена за патрони 7,62 мм и 8,6 мм, биеше точно на разстояние от 1,6 км. През 2012 г. бойците от руските специални служби, въоръжени с Т-5000, постигнаха голям успех, като спечелиха международни състезания сред снайперистите специалните части.

"Точност" превъзхожда предшественика си по всички показатели. Тя има далекобойност над 2 км. Високото групиране на попаденията позволява да се постигне минимално отклонение при запазване на дистанцията. Слабият откат, комфортният механизъм на спусъка, специалният мерник и, най-важното, изработената по специален начин цев на пушката осигуряват максимална точност на изстрела.

Знаменитите предшественици

Новата винтовка се създава от цял колектив оръжейни майстори и тя въплъщава в себе си най-добрите традиции на руския ВПК. За адаптирането на снайперски мерник към винтовките съветските инженери се замислят още през 20-е години. Първоначално е ставало дума за производството на по-съвършени модели на масовите винтовки на Мосин и Токарев. Именно с това оръжие били въоръжени съветските снайперисти в годините на Втората световна война. Именно с такава подобрена "Мосинка" знаменитият стрелец Василий Зайцев започва истински лов на немци сред руините на Сталинград, като за три месеца успява да унищожи над 200 противникови войници и офицери.

лед войната майсторите се заемат сериозно със създаването на специална пушка за водене на снайперска стрелба. По своята известност в света снайперската винтовка Драгунов (СВД) може да се сравни с прочутия автомат Калашников (АК). И до ден днешен тя се намира на въоръжение в повече от 30 страни по света. Въплътила в себе си редица елементи на знаменития АК, СВД демонстрирала и неговите най-добри качества – непретенциозност при експлоатацията и висока бойна ефективност. В хода на бойните действия в Афганистан винтовката на Драгунов била незаменимо оръжие. В условията на планински бойни действия тя позволявала противникът да бъде поразен на дистанция над 1 км.

След 1991 г. в Русия бяха разработени и приети на въоръжение специални едрокалибрени снайперски пушки. Моделът ОСВ-96 "Взломшчик" ("Разбивач" – бел. прев.) дава възможност да се поразяват дори леки бронирани цели на разстояние почти 2 км, но имала сериозен недостатък – много шумен изстрел.

Проблеми и перспективи

"Точност" има сериозна генеалогия, но също така има и редица недостатъци, които трябва да бъдат отстранени, преди да започне серийното производство на новото оръжие.

Модернизацията на руската снайперска винтовка е направена в това число и благодарение на активното взаимстване на чужди технологии. Техническото задание за винтовката е направено преди въвеждането на санкциите на ЕС и САЩ и сега се налага тя да бъде преработвана в много отношения.

Независимо от изявленията на разработчиците, специалистите отбелязват, че преди началото на серийното производство на "Точност" трябва да бъдат разрешени редица технически въпроси, а също така да се разбере принципно кой именно ще използва новото оръжие. Неговите бойни параметри едва ли са подходящи за употреба от армейските снайперисти, които работят на много по-малки дистанции, и най-вероятно специалните части ще са основният потенциален купувач на "Точност".

Разбира се, новата винтовка е подходяща и за износ. В света има не повече от петнадесетина страни, които могат да предложат на клиентите си снайперско оръжие от подобна класа.

Източник: Руски дневник